Wszystkie zabiegi z zakresu medycyny i chirurgii estetycznej budzą dużo kontrowersji. Dla jednych jest to możliwość na poprawienie urody, a dla drugich to jedyna możliwość, która pozwala poprawić defekty, które powodują złe samopoczucie. Jest jeszcze trzecia grupa osób, dla których takie zabiegi to kompletna strata czasu i pieniędzy. Jednak wraz z postępem technologicznym, a także coraz większą wiedzą dotyczącą medycyny estetycznej, zwiększa się ilość zwolenników poprawiania urody. Mimo zróżnicowanej oferty od wielu lat jednym z najbardziej popularnych zabiegów jest zabieg wykorzystujący toksynę botulinową, potocznie zwany botoksem. Wiele osób obawia się go. Ale czy słusznie?

Czym jest botoks?

Botoks to zabieg, którego głównym celem jest wygładzenie zmarszczek i nadanie twarzy świeżego i młodego wyglądu. Głównym składnikiem jest jad kiełbasiany. Ze względu na swoje nazewnictwo toksyna botulinowa kojarzy się negatywnie. Jednak niesłusznie. Preparat ten jest w pełni naturalny, a to oznacza, że nie szkodzi on naszemu zdrowiu. Nie powoduje też reakcji alergicznych, dlatego może być on stosowany przez każdego.

 

Efekt maski

Kolejną obawą, związaną z zastosowaniem botoksu, jest powstanie efektu maski. Wśród celebrytów jest dużo przykładów na taki właśnie wygląd. Jednak wynika on jedynie z błędów popełnianych przez lekarzy wykonujących zabieg, a także z błędnego myślenia osób, które temu zabiegowi się poddają. Uważają one, że im więcej preparatu, tym lepiej. A to nie prawda. Lekarz powinien wstrzyknąć tylko i wyłącznie taką ilość, która jest niezbędna do tego, aby wygładzić powstałe zmarszczki i nadać twarzy naturalny wygląd. Przed zabiegiem lekarz przygotowuje odpowiednią dawkę preparatu, ale w trakcie jej wstrzykiwania odpowiednio ją dawkuje, sprawdzając, czy został już osiągnięty zamierzony efekt.

 

Botoks paraliżuje twarz

Po części jest to prawdą, gdyż botoks blokuje impulsy pomiędzy mięśniem odpowiedzialnym za powstawanie zmarszczek, a nerwem twarzy. W ten sposób zmarszczki zostają wygładzone. Jednak nie dochodzi do porażenia nerwów, które uniemożliwiałyby poruszanie mięśniami twarzy. W zaleceniach po zabiegowych możemy znaleźć informację o tym, że należy unikać ekspresywnej mimiki twarzy, ale jest to spowodowane tylko i wyłącznie kwestiami bezpieczeństwa i tym, żeby toksyna botulinowa mogła odpowiednio zadziałać na naszą skórę. Po kilku dniach spokojnie możemy śmiać się do rozpuku czy robić grymasy.

 

Lecznicze zastosowanie

Wszystkim tym, którzy nadal nie są przekonani co do tego, że botoks w żaden sposób nie zagraża naszemu zdrowiu, udowodni, że jest nawet odwrotnie. W przypadku osób, które mają problemy z nadpotliwością zaleca się zabiegi, w których wykorzystuje się właśnie toksynę botulinową. Jak zostało wcześniej wspomniane botoks blokuje impulsy, ale też blokuje nadmierną produkcję potu. Najczęściej preparat wstrzykuje się w dłonie i okolice pach, gdyż są to te części ciała, w których nadpotliwość występuje najczęściej.

 

Botoks jest dla każdego

Rozwiejemy kolejny mit, który głosi, że botoks mogą stosować wszystkie osoby. W ogólnym założeniu jest to prawda, gdyż z botoksu mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie istnieje też granica wiekowa, ale z założenia zabieg jest wykonywany tylko i wyłacznie u osób dorosłych. Jednak, tak jak w przypadku każdego zabiegu, istnieje lista przeciwwskazań do jego wykonania. Zanim podamy pacjentowi preparat powinniśmy się upewnić, że nie ma żadnych przeszkód, to zastosowania toksyny botulinowej - mówią lekarze z Akademii Dermatologii Estetycznej w Rzeszowie - Nigdy botoksowi nie powinny być poddawane kobiety w ciąży lub osoby, które mają kłopoty z przewodnictwem nerwowym. Jeśli są przeciwwskazania u danego pacjenta do zastosowania botoksu, proponujemy inny, alternatywny zabieg przeciwzmarszczkowy - dodają specjaliści z Rzeszowa. Lista ta jest o wiele dłuższa. Dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany przez profesjonalistów, a do tego w bezpiecznych i sterylnych warunkach.

 

Zapraszamy na konsultacje medyczne: http://www.adedermatologia.pl/kontakt-z-nami/

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki