Nie sposób wyobrazić sobie sprawnie funkcjonującego silnika spalinowego bez układu smarowania. Owszem, w niektórych rodzajach silników — jak np. w wariancie dwusuwowym — olej mieszany jest z paliwem i bierze udział w konserwacji tłoków i komory spalania. Niemniej zdecydowana większość aut jest napędzana silnikiem czterosuwowym, a to oznacza konieczność wprowadzenia odrębnego układu smarowania.

Co może olej? 

Każdy mechanik wie, że celem stosowania oleju w jednostkach napędowych jest wydłużenie żywotności silnika, ograniczenie sił tarcia wewnątrz niego, a także ułatwienie rozprowadzania ciepła. Najlepsze oleje oferują dodatkowo dwie istotne funkcje, w tym: 

  • zabezpieczenie przed osadzaniem się nagarów i innych zanieczyszczeń, 
  • wydłużenie żywotności samego oleju, poprzez ograniczenie jego utleniania. 

Tę ostatnią właściwość oleje do samochodów osobowych zyskują dzięki dodaniu do ich składu specjalnych substancji aktywnych. 

Jakie oleje do auta wybrać? 

Nie ma nic prostszego niż dobór właściwego oleju do auta. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: wszystkie parametry kupujący ma podane w instrukcji. Oprócz oczywistej odpowiedzi na pytanie, czy dana jednostka wymaga oleju syntetycznego, czy mineralnego, posiadacz auta musi znać wymaganą lepkość i normę, określoną przez producenta dla określonego rodzaju aut. Czasami zdarza się, że niektórzy kierujący decydują się na przejście z produktu syntetycznego na mineralny. Wynika to ze stopniowej utraty szczelności układu smarowania. Oleje syntetyczne są z reguły dość rzadkie, dlatego łatwo wyciekają. Zamiana ich na olej półsyntetyczny to najlepsze rozwiązanie, gdyż przejście na dużo gęstszy olej mineralny może być niebezpieczne dla silnika. 

Zalecenia producenta a zalecenia serwisanta 

Wielu kierowców spotkało się już z sytuacją, gdy serwisant polecał do danego silnika inny olej, niż wynikałoby to z instrukcji producenta. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka: powolna degradacja silnika, zmiana niektórych parametrów pracy, pojawienie się zanieczyszczeń, a także względy marketingowe (po stronie producenta). Dlatego przy wyborze dobrego oleju warto kierować się opinią serwisanta, który pomoże dobrać oleje do samochodów osobowych zgodnie z parametrami danego silnika. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze oleju? 

Właściciel auta powinien zwrócić uwagę nie tylko na same najważniejsze parametry oleju, ale też na jego markę. Tu nie ma wątpliwości — najlepsi produkują oleje drogie, ale bardzo dobre. Warto też poszukać opinii na temat danego produktu, gdyż zdanie innych użytkowników może być pod tym względem kluczowe. Poza tym trzeba też pamiętać, że niektóre oleje do auta produkowane są dla pojazdów o określonym przebiegu. Mając to wszystko na uwadze, wybór dobrego oleju jest tylko formalnością.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki