Z prawem gospodarczym na co dzień mają do czynienia nie tylko prawnicy, ale również osoby prowadzące działalność, na przykład w formie spółki. Choć ogólna zasada mówi o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, to wiele kwestii z nią związanych zostało uregulowane w odrębnych przepisach. W jakich dziedzinach szczególnie przydaje się znajomość prawa gospodarczego?

Jak dzieli się prawo gospodarcze i jakie kwestie reguluje?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że prawo gospodarcze nie jest jednolite. Można podzielić je na prawo:

● prywatne zajmuje się regulowaniem spraw na linii organizacja-organizacja oraz organizacja-konsument,

● publiczne –  określa relacje, jakie zachodzą pomiędzy przedsiębiorcami a państwem.

Prawo gospodarcze prywatne definiuje normy i zasady, na którym opiera się prowadzona przez przedsiębiorcę działalność. W rzeczywistości obejmuje ono wszelkie podmioty, uczestniczące w obrocie gospodarczym. Nieco innymi zagadnieniami zajmuje się prawo publiczne, które określa stopień, w jakim państwo może ingerować w prywatną działalność przedsiębiorcy.

W jakich dziedzinach przydaje się znajomość prawa gospodarczego?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że prawo gospodarcze jest tak naprawdę obecne w naszej codzienności. Dotyczy ono każdego, kto prowadzi własną działalność, choć w największym stopniu przedmiotem jego zainteresowania są oczywiście duże spółki, w których na co dzień zawiera się bardzo wiele różnorodnych transakcji. Konsumenci także poruszają się w obrębie prawa gospodarczego, podobnie jak instytucje państwowe. Tymczasem znajomość prawa gospodarczego, choć przydaje się w codziennym życiu, nie jest domeną przedsiębiorców czy osób zarządzających jednostkami publicznymi, nie mówiąc już o konsumentach. Wręcz przeciwnie- przepisy oraz ich interpretacje znają głównie prawnicy, posiadający odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe.

Gdzie szukać pomocy z zakresu prawa gospodarczego i dziedzin pokrewnych?

W większych przedsiębiorstwach zazwyczaj potrzebna jest ciągła pomoc prawnika, który będzie konsultował różnego rodzaju projekty czy działania. Dlatego też właściciele firm chętnie nawiązują współpracę z dobrymi kancelariami, specjalizującymi się właśnie w prawie gospodarczym. Z ofertą jednej z nich można zapoznać się tutaj: https://adwokatgolebiowski.pl/praktykta/postepowania-gospodarcze/. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że adwokat udziela również porad z zakresu prawa gospodarczego i gałęzi pokrewnych instytucjom państwowym czy osobom fizycznym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy nieścisłości lepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, który udzieli porady prawnej, a także sporządzi w imieniu klienta stosowną dokumentację.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki