Podlasie to niezwykła kraina, która swoimi atrakcjami oczaruje każdego przybywającego w ten rejon Polski. Tutaj natura przeplata się z tradycyjną kulturą, tworząc niespotykane połączenie.

Kraina Otwartych Okiennic

Kiedy będziesz zagłębiał się w Podlasie, atrakcje niemal same Cię odnajdą. Przede wszystkim jest to niesamowity krajobraz architektury wiejskiej oraz sakralnej. Będąc na Podlasiu nie możesz nie odwiedzić Krainy Otwartych Okiennic. Znajduje się ona w dolinie Narwi i obejmuje trzy sąsiadujące ze sobą wsie. Mieszka w niej ludność pogranicza, która cały czas zachowuje tradycje obrzędy. Folklor bardzo widocznie odbija się na otoczeniu dając bajkowe widoki. Drewniane domy ozdobione są zawsze otwartymi okiennicami pomalowanymi na jaskrawe kolory. Każda z nich zdobiona jest w niesamowite ornamenty będące istnym dziełem sztuki.

Duża część mieszkańców Podlasia wyznaje prawosławie co odbija się w krajobrazie sakralnym. Najpiękniejszą budowlę religijną, Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego, możemy zobaczyć w Narwi. Prawdziwe perełki drewnianej architektury nigdzie nie są tak liczne jak na Podlasiu. Przepiękne kolory, zdobienia oraz kształty domów sprawiają, że to miejsce staje się unikatowe na skalę krajową.

Miejsce, w którym czas się zatrzymał

Do atrakcji Podlasia należy również sama aura otaczająca ten rejon. Jest ponadczasowa, a człowiek czuje się w niej niczym w innym świecie.

Drewniane domy Podlasia wydają się być wyjęte ze starego filmu. Tutaj czas płynie inaczej, spokojniej. Turyści mają okazję zapomnieć o miejskim zgiełku i odciąć się od codziennego pędu. Najlepszą okazją do tego jest wybranie noclegu w agroturystyce. Dzięki temu z bliska poczujemy czar wsi.

Warto jest też zatrzymać się na chwile i porozmawiać z lokalnymi ludźmi, oni są jak otwarte księgi historii.

Park narodowy, czyli przyrodnicze atrakcje Podlasia

Podlasie to prawdziwy raj dla osób kochających przebywać pośród przyrody i spędzać czas na długich wędrówkach.

Na terenie Podlasia znajduje się nie jeden, a cztery parki narodowe:

  • Białowieski Park Narodowy
  • Biebrzański Park Narodowy
  • Narwiański Park Narodowy
  • Wigierski Park Narodowy

Każdy z nich jest ostoją dzikiej zwierzyny, a przecinające je szlaki pozwalają na bezpośrednie doświadczenie nieokiełznanej natury. W parkach narodowych mamy wciąż okazję oglądać dzikie zwierzęta.

Ciekawe miejsca z rozległą widocznością są bardzo często miejscami obserwacyjnymi. Niejedna wieża widokowa daje możliwość zobaczenia przemykających w oddali wilków lub żubra, prawdziwego króla puszczy.

Pamiętajmy, że po ostoi zwierząt poruszamy się jedynie określonymi ścieżkami. Jeżeli chcemy iść do ścisłych części parków narodowych musimy wybrać się w towarzystwie przewodnika.

Zadbajmy by te nieprzemierzone tereny wciąż pozostały bezpiecznym azylem dla zamieszkujących go istot.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki