Damskie kosmetyczki pękają w szwach – są pełne kosmetyków do makijażu, demakijażu, pielęgnacji skóry i włosów. Do tego dochodzą zwykle niezbędne akcesoria: pędzle, pędzelki, gąbeczki, lusterka i waciki. Co na to mężczyźni?

Jak wyglądają ich kosmetyczne przyborniki i co najczęściej w nich znajdziemy?

Męski minimalizm

W porównaniu do kobiet i ilości wykorzystywanych przez nie kosmetyków, mężczyźni to przeważnie kosmetyczni minimaliści. Na ich łazienkowych półkach nie znajdziemy raczej kolorowych pudełeczek, pojemniczków z akcesoriami, kremów, kilku rodzajów olejków do ciała ani niezliczonej liczby błyszczyków na różne okazje. Nie oznacza to jednak, że panowie nie dbają o swój wygląd. Wręcz przeciwnie – podobnie jak dbanie o kondycję fizyczną, również pielęgnacja ciała to dla panów coraz ważniejszy aspekt codziennej higieny osobistej i wielu z nich otwarcie się do tego przyznaje. Jakie więc kosmetyki przydadzą się mężczyźnie?

Do golenia i po goleniu

Pozbywanie się zarostu to dla wielu panów codzienna rutyna, z którą wiąże się ryzyko podrażnienia skóry. W jego ograniczeniu pomagają liczne kosmetyki do golenia nadające ostrzu maszynki odpowiedni poślizg – pianki, kremy, żele lub mydła – oraz po goleniu, np. łagodzące balsamy i kremy. W tym przypadku równie ważna jest kondycja samej maszynki – tylko ta bezwzględnie ostra pozwoli na perfekcyjne skrócenie zarostu. Lista kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji męskiej skóry jest jednak dłuższa. W codziennym użytku sprawdza się jeszcze przede wszystkim krem nawilżający, np. z retinolem lub koenzymem Q10, które działają na skórę odmładzająco.

Do pielęgnacji ciała i włosów

Wielu mężczyzn od długich, relaksujących kąpieli woli raczej szybkie prysznice. Co jest im potrzebne w takim wypadku? Jeśli nie naturalne mydło, to żel pod prysznic – te ostatnie często określane są jako 2 w 1, a nawet 3 w 1 – nadają się i do mycia ciała i włosów, a w ostatni wypadku – także do pielęgnacji twarzy. Takie uniwersalne kosmetyki nie odpowiadają jednak wszystkim – w takim wypadku niezbędny jest więc także odpowiedni szampon – czasem niezbędny jest leczniczy produkt przeciwłupieżowy zawierający ketokonazol, który zwalcza grzyby będące przyczyną powstawania łupieżu.

Wygląd to nie wszystko – liczy się też zapach

Podobnie jak w przypadku produktów dla kobiet, również rynek perfum dla mężczyzn oferuje bogactwo ciekawych zapachów – poczynając od dezodorantów, a kończąc na markowych perfumach. Dezodoranty przynoszą szybkie odświeżenie, a antyperspiranty mają za zadanie ograniczać ilość wydzielanego potu. To jednak perfumy z prawdziwego zdarzenia ciągną się za mężczyzną, podkreślając jego charakter i osobowość. Trwałe perfumy są wybierane nieco rzadziej niż nieco tańsze od nich i powszechnie dostępne wody toaletowe. Ich wybór zależy już od upodobań mężczyzny – niektórym odpowiadają zapachy orzeźwiające, wodno-cytrusowe, jak choćby Acqa di Gio, a innym przypadnie do gustu kompozycja w stylu klasycznego Fahrenhaita Diora lub Obsession Calvina Kleina. Bez wątpienia flakonik wypełniony pachnącymi esencjami jest tym, bez czego męska kosmetyczka się nie obejdzie.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki