Stokrotka to polska nazwa rośliny, której nazewnictwo w łacinie brzmi Bellis Perennis co można przetłumaczyć jako „wiecznie piękna”. Dzięki małym wymaganiom klimatycznym, stokrotkę można spotkać praktycznie w całej Europie oraz Azji Zachodniej. Jej wszędobylskie występowanie pokrywa się z wielorakim zastosowaniem jako surowca zielarskiego. Można z niej korzystać podczas gotowania, używać jako lekarstwa, a także dbać z jej udziałem o urodę. Poniżej kilka z zastosowań tego pięknego kwiatuszka.

Kobiece zioło

Dzięki zawartości substancji aktywnych, takich jak: antyoksydanty, flawonoidy, polifenole, saponiny, terpeny, stokrotka wykazuje zbawienny wpływ na naszą skórę. Ekstrakt z kwiatów stokrotki pospolitej wykorzystuje się jako składnik kosmetyków, służących do rozjaśniania skóry o szarym kolorycie. Dodatkowo wspomaga ona usuwanie ciemnych plam na skórze, powstałych w wyniku działania promieni słonecznych lub nadprodukcja melaniny. Kwiat stokrotki jest także  sprzymierzeńcem wielu kobiet, które walczą z pojawiającymi się z wiekiem zmarszczkami. Wyciąg z kwiatów pięknego zioła stosowane do pielęgnacji skóry, sprawia że skóra staje się bardziej napięta i jędrna. Wygląda świeżo oraz zdrowiej i młodziej. Ponadto napar z tego zioła przyśpiesza regenerację podrażnionych tkanek, a nawet głębszych ran takich jak zadrapania, przecięcia.

Jednak działanie stokrotki nie kończy się na wyglądzie. Przetwory ze stokrotki są zalecane kobietom, borykającym się z bolesnymi i uciążliwymi miesiączkami. Istnieją także  doniesienia o pomocnym wpływie ekstraktu z kwiatu stokrotki podczas leczenia raka piersi.

Stokrotka dla wszystkich

Herbatkę ze stokrotki, na inne dolegliwości, mogą spożywać także mężczyźni. Składniki w niej zawarte wykazują działanie przeciwzapalne, obniżają gorączkę oraz łagodzą objawy, pojawiającego się w okresie jesienno-zimowym przeziębienia, takich jak: kaszel i problemy z oddychaniem. Przed pojawieniem się na rynku tak ogromnej ilości specyfików farmaceutycznych, napar z tego surowca zielarskiego wykorzystywany był do płukania jamy ustnej i gardła podczas infekcji tych części ciała, zawłaszcza ze względu jej wyjątkowe właściwości przeciwzapalne i nawilżające.

Stokrotka może pomóc także osobom starszym oraz cierpiącym na bóle stawów. Systematyczne spożywanie przetworów z kwiatów stokrotki działa oczyszczająco na krew oraz łagodzi stany zapalne stawów, w tym również reumatyczne.

Ciekawostka

Czy wiecie, że imię narzeczonej Kaczora Donalda – Daisy pochodzi właśnie od angielskiej nazwy stokrotki. No cóż, kaczuszka jest całkiem podobna do tego kwiatuszka ?

Pamiętajmy o ostrożności podczas korzystania z ziół. Zielone surowce mogą nam pomóc, ale nieumiejętnie stosowane także zaszkodzić!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki