Kiełki cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Nie jest to już tylko ozdoba, ale produkt doceniany za swoje wyjątkowe właściwości. Stanowi źródło wielu cennych witamin i minerałów. Skąd kiełki mają w sobie tyle wartości odżywczych? Które z nich są najzdrowsze i warto wprowadzić je do swojej diety?

Kiełki i ich właściwości odżywcze

W czasie kiełkowania nasion wytwarzane są łatwo przyswajalne składniki odżywcze i to w dużych ilościach. Odpowiadają za to enzymy rozkładające substancje zapasowe na związki proste. Ich zawartość jest znacznie większa niż w tej samej masie roślin wykształconych. Dodatkowo kiełki są niskokaloryczne oraz ułatwiają proces trawienia. Ich regularne spożywanie przeciwdziałać może wielu schorzeniom np. anemii. Poza tym kiełki zawierają substancje antyoksydacyjne spowalniające starzenie się skóry. Ich poszczególne gatunki różnią się między sobą walorami smakowymi i zawartością składników odżywczych.

Jak wybrać najzdrowsze kiełki?

Tak naprawdę na zawartość składników odżywczych w kiełkach wpływa sporo czynników. Są to m.in. rodzaj nasion, warunki, w których są one hodowane czy ich gatunek. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielna hodowla kiełków w warunkach domowych. Odpowiednie nasiona bez problemu zakupić można w sklepie https://zdrowykielek.pl/. Pędy hodowane w domu są w pełni bezpieczne np. dla kobiet ciężarnych.

Jakie kiełki są najzdrowsze? Tutaj sporo zależy od tego, czego w danym momencie potrzebuje organizm. Dużą popularnością cieszą się kiełki słonecznika (źródło żelaza, magnezu, wapnia, cynku i fosforu), kiełki rzodkiewki (zawierają witaminę C), kiełki rzeżuchy (witamina A, C i K, magnez oraz fosfor) czy kiełki lucerny, soi i brokuła (witaminy z grupy B).

Jak wygląda samodzielna hodowla kiełków?

Kiełki są coraz popularniejsze. Dlatego sporo osób zaczyna hodować je w warunkach domowych. Jak się za to zabrać i czy jest to bardzo skomplikowane? Okazuje się, że nie. Wystarczy zakupić najprostszą kiełkownicę, a więc naczynie do kiełkowania.

Bardzo ważne są oczywiście warunki uprawy. Dlatego też kiełkownicę ustawić można pod kątem. W ten sposób nasiona mają zapewniony stały przepływ powietrza i odpowiednią wilgotność. Wystarczy namoczyć je i wsypać do środka, a potem regularnie płukać. Po kilku dniach kiełki powinny być już gotowe. Wykorzystać je można do przygotowania smacznej i zdrowej sałatki. Świetnie smakują też na kanapkach.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki