Nietrzymanie moczu to jedna z najbardziej wstydliwych przypadłości wielu kobiet. Zmagają się z nią nie tylko osoby starsze, ale i bardzo młode – powyżej 20. roku życia. Jednym z czynników, mających wpływ na niekontrolowany wyciek moczu jest masa ciała. Dowiedz się, jak sobie z tym radzić.

Nietrzymanie moczu u kobiet – czy to zawsze wina wieku?

Inkontynencja to dolegliwość, która zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Bezpośrednią przyczyną jest osłabienie bądź uszkodzenie mięśni dna miednicy, które nie są w stanie w prawidłowy sposób zaciskać cewki moczowej. Wpływ na to ma bardzo wiele czynników. Wśród nich wyróżnić można m.in.:

  • przebyte ciąże i porody – naturalne oraz zabiegowe,
  • operacje w okolicach dróg moczowych i rodnych,
  • menopauzę i pojawiające się w związku z nią zmiany hormonalne,
  • predyspozycje genetyczne,
  • otyłość i nadwagę.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów inkontynencji jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się ono wyciekiem moczu nawet przy najmniejszym wysiłku fizycznym. Dochodzi do niego na skutek zwiększenia się ciśnienia w brzuchu. Pojawiać się może zarówno podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, jak i podczas kaszlu, kichania czy też śmiania się.

Otyłość a nietrzymanie moczu

Ryzyko pojawienia się inkontynencji jest zdecydowanie większe w przypadku kobiet zmagających się z nadwagą i otyłością. Nadprogramowe kilogramy prowadzą do dysfunkcji mięśni dna miednicy – nadmiernie je obciążają, rozciągają i odkształcają, uszkadzając również nerwy. Ponadto zwiększona masa ciała znacznie zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, a także w pęcherzu moczowym. Osłabione mięśnie dna miednicy nie są w stanie utrzymać parcia i następuje niekontrolowany wyciek moczu.

Leczenie inkontynencji spowodowanej otyłością

Jednym z najlepszych sposobów na „leczenie” inkontynencji wynikającej z nadwagi bądź otyłości jest profilaktyka. Zdrowe odżywianie się, a także regularna aktywność fizyczna z pewnością pozwolą zachować prawidłową masę ciała, a co za tym idzie zdrowy organizm. Jeżeli otyłość jest wynikiem różnego rodzaju chorób, należy w pierwszej kolejności je zdiagnozować i podjąć odpowiednie leczenie. Bardzo ważnym aspektem są także regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy, które wzmocnią i polepszą elastyczność włókien.

W przypadku pojawienia się pierwszych oznak nietrzymania moczu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Problem ten nie zniknie samoczynnie, wręcz przeciwnie – nieleczony będzie stale się pogłębiał. Odpowiednio wczesna reakcja może znacznie przyczynić się do całkowitego pożegnania się ze wstydliwym problemem. Nie bez znaczenia jest również zmiana stylu życia – wprowadzenie właściwej diety i regularne treningi pozwolą na zrzucenie zbędnych kilogramów i powrót do zdrowej sylwetki.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Leczenie nietrzymania moczu to proces długotrwały. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo, warto stosować dostępne na rynku artykuły przeznaczone dla osób zmagających się z tym problemem. Jednymi z nich są tampony na nietrzymanie moczu URITAM. To produkt, który jest skuteczny, a przede wszystkim bezpieczny w stosowaniu. Jego zadaniem jest   nie dopuścić do niekontrolowanego wycieku moczu. W przeciwieństwie do wkładek czy podpasek, tampony na nietrzymanie moczu są niewyczuwalne i niewidoczne pod bielizną. Eliminują ryzyko odparzeń czy podrażnień, a także nieprzyjemnego zapachu – ponieważ dzięki nim mocz nie wydostaje się na zewnątrz. Bez obaw można zatem aplikować je przed treningiem, plażowaniem czy kąpielą w basenie. Zaletą tamponów na nietrzymanie moczu URITAM jest możliwość ich stosowania na krótki okres – albo nawet do 12 godzin.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki