Prowadzenie własnego biznesu to decyzja, którą podejmuje coraz więcej osób. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale też wiąże się z koniecznością dopełnienia mnóstwa formalności.

Jednym z elementów jest założenie rachunku firmowego, ale wcześniej - jego wybór.

Konta firmowe oferuje właściwie każdy bank. Jednak nie każda oferta jest na tyle atrakcyjna, by z niej skorzystać. Nie da się ukryć, że osoby zaczynające prowadzić działalność gospodarczą liczą się z każdym groszem. A to oznacza poszukiwanie oszczędności także w odniesieniu do rachunków bankowych.

Zwróć uwagę na opłaty i prowizje

Tym, co może być czynnikiem zniechęcającym do założenia rachunku w konkretnym banku,  są pobierane opłaty i prowizje za korzystanie z konta. O ile samo złożenie wniosku czy otwarcie rachunku bankowego nic nie kosztuje, tak miesięczne prowadzenie rachunku, wypłaty z bankomatów, korzystanie z karty debetowej mogą okazać się płatne. Nie zawsze jednak takie informacje podawane są "jak na tacy".

Chcąc oszczędzić na kosztach, warto dokładnie przejrzeć ofertę banków. Wiele z nich oferuje darmowe konta bankowe bez ukrytych opłat, np. https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja.  Jednak nie wszystkie banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców jak Idea Bank. Przykład? ING Bank oferuje Konto Direct Dla Firm tylko z pozoru pozbawione opłat. By faktycznie zapłacić 0 zł za prowadzenie rachunku, należy spełnić kilka warunków: wykonać przelew do ZUS lub do Urzędu Skarbowego, albo osiągnąć dochód na poziomie 2000 zł w ciągu miesiąca rozliczeniowego. W przeciwnym razie zostanie naliczona opłata zgodnie z obowiązującą tabelą.

 Sprawdź dostępne promocje

Wiele banków, chcąc zachęcić przedsiębiorców do założenia konta firmowego, wprowadza ciekawe promocje. Przykład? Możliwość zwrotu części wpłaconych pieniędzy do ZUS. Taką ofertę posiadał kiedyś mBank oraz Idea Bank. Obecnie promocję "rok bez ZUS" posiada ten drugi bank, jednak w przypadku zaciągnięcia kredytu "Na start" (szczegóły pod adresem: https://www.ideabank.pl/kredyt-na-start-plus-rok-bez-zus).

Warto także podkreślić, że niektóre banki dają firmom dostęp do dodatkowych udogodnień, np. możliwość skorzystania z mobilnych wpłatomatów (idealne rozwiązanie dla sklepów stacjonarnych czy obiektów gastronomicznych obracających każdego dnia dużą gotówką) czy możliwość skorzystania z coworku.

Ranking kont bankowych pomoże podjąć decyzję

Nie da się ukryć, że banki oferują wiele kont firmowych. Kilka wariantów pojawia się nawet w obrębie tej samej instytucji. Jak więc przeanalizować wszystkie możliwości, by podjąć właściwą decyzję?

Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z rankingiem kont firmowych. Tego typu porównania publikowane są m.in. w serwisach finansowych lub na tzw. porównywarkach produktów bankowych. Warto także przejrzeć rankingi porównujące konta firmowe oferowane w ramach tego samego banku, np. https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych. Dzięki temu - chcąc skorzystać z oferty konkretnego banku - można sprawdzić, który rachunek jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki