Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo domowe bez żelazka. Wygnieciona koszula czy spódnica prezentuje się niechlujnie i świadczy o niedbałości o swój wygląd.

Choć wybór żelazka wydaje się być łatwy, przed zakupem konkretnego modelu warto dokładnie poznać jego parametry.

Stopa żelazka – serce urządzenia prasującego

Stopy żelazka wykonuje się z różnych materiałów, do których należy stal, teflon i aluminium, ceramika, emalia i szafir. Stalowe stopy stosowane w starszych modelach żelazek to najtańsze, a jednocześnie najsłabsze rozwiązanie. Ten rodzaj żelazek słabo ślizga się po tkaninach i trudno się czyści. Lepszym materiałem jest teflon z aluminium, który delikatnie ślizga się po prasowanych rzeczach. Jego wada to mała odporność na zarysowania. Żelazko ze stopą ceramiczną charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dobrze ślizga się po różnych materiałach, ale trudno je doczyścić. Idealnym materiałem jest szafir, który zapewnia doskonały poślizg, jest bardzo trwały i doskonale się czyści. Więcej na http://www.tefal.pl/Urz%C4%85dzenia-do-prasowania/%C5%BBelazka/c/steam%2Birons

Moc żelazka – szybsze prasowanie

Optymalna moc żelazka, które nagrzewa się w kilkanaście sekund wynosi powyżej 2400 W. W urządzeniu bardzo szybko nagrzewa się jego stopa oraz woda znajdująca się w zbiorniku i żelazkiem można prasować zanim rozłoży się ubranie na desce do prasowania. Najtańsze modele żelazek charakteryzują się mocą poniżej 1000 W. Oprócz długiego czasu nagrzewania ich minusem jest czerpanie dużej ilości prądu w porównaniu z żelazkami o większej mocy. Wybierając urządzenie prasujące, należy więc uwzględnić nie tylko czas nagrzewania, ale i pobór energii (szczególnie jeśli często używa się żelazka).

Kształt stopy i otwory na parę – wygodne i dokładne prasowanie

Dawniej wszystkie żelazka wyglądały bardzo podobnie i miały taki sam kształt stopy. Obecnie producenci starają się tak zoptymalizować wygląd dolnej części żelazka, żeby prasowanie trwało jak najkrócej i było jak najefektywniejsze. Wyprofilowana końcówka stopy pozwala na dokładne wyprasowanie trudno dostępnych miejsc (np. przestrzeni między guzikami) oraz ciuszków w małych rozmiarach. Tylna część żelazka w zaawansowanych modelach nie jest już zakończona na prosto, ale tak zaprojektowana, żeby przy cofaniu żelazka nie gnieść ponownie ubrań. Istotnym parametrem przy wyborze żelazka są również otwory na parę wodną. Dobrze prasujące żelazko powinno mieć dużą liczbę wylotów umieszczonych przy końcówce, po bokach oraz na środku żelazka oraz ciągłe rozprowadzanie pary. Duża liczba otworów gwarantuje mocne uderzenie pary ułatwiające rozprasowanie mocno pogniecionych ubrań. Dodatkowe uderzenie pary, w które wyposażone są niektóre modele żelazek, pozwala na usunięcie nawet najtrwalszych zagnieceń oraz umożliwia prasowanie w pionie. W zależności od żelazka parę można regulować automatycznie lub manualnie. Natężenie wytwarzania pary podaje się w gramach na minutę. Żelazko wyrzucające parę z wartością ponad 50 g/min. należy do urządzeń klasy premium i doskonale rozprasowuje nawet najmocniejsze zagniecenia. Standardowe modele z niższej półki cenowej przeznaczone do codziennego prasowania mają wyrzut pary o wartości od 30 do 40 g/min.

Rodzaj żelazka – komfortowe prasowanie w każdych warunkach

Żelazko z kulkowym obracającym się przewodem to najczęściej wybierany model urządzenia prasującego. Żeby komfortowo korzystać ze sprzętu bez używania przedłużacza, żelazko powinno być wyposażone w długi, nieskręcający się przewód. Rozwiązanie dla osób lubiących pełną swobodę to żelazko bezprzewodowe. Podczas przerw w prasowaniu (np. przekładaniu ubrania na drugą stronę) urządzenie odkłada się na specjalny stojak zasilający żelazko. Dzięki podstawce sprzęt rozgrzewa się i utrzymuje temperaturę. W przypadku szybkiego prasowania, kiedy żelazko rzadko odstawia się na stojak, obniża się temperatura stopy i urządzenie zaczyna słabiej prasować.

Zbiornik na wodę – prasowanie ze wspomaganiem

Przy zakupie żelazka bez stacji parowej, pojemność zbiornika na wodę ma duże znaczenie. Mały pojemnik sprawdzi się tylko podczas prasowania kilku rzeczy. Przy większych ilościach ubrań, ciągłe dolewanie wody będzie kłopotliwe (żelazko trzeba odłączyć od prądu podczas dolewania wody, a następnie poczekać na jej ponowne nagrzanie). Dlatego zbiornik na wodę powinien charakteryzować się dużą pojemnością (największe pojemniki mieszczą się w przedziale od 300 do 350 ml).

Dodatkowe wyposażenie żelazka – przyjemniejsze prasowanie

Najnowsze modele żelazek wyposaża się w dodatkowe akcesoria ułatwiające prasowanie. Specjalna nakładka ProtectStyle zastosowana w profesjonalnych modelach żelazek firmy Tefal służy do ochrony delikatnej odzieży przed przypaleniem i wyświeceniem. Dzięki niej można obniżyć temperaturę stopy żelazka i prasować nim nawet rajstopy. Ochronna właściwość nakładki zapobiegająca świeceniu tkanin pozwoli na prasowanie ciemnych ubrań (np. marynarek, spodni od garnituru) z jedwabiu lub lnu. Funkcja Anti-Drip zapobiega kapaniu wody na tkaniny i likwiduje ryzyko poplamienia ubrań, a zbiornik na kamień zapewnia wydajne podawanie pary. Wyjmowany pojemnik wychwytuje cząstki kamienia, tak żeby nie osadzały się wewnątrz żelazka. Zbiornik łatwo czyści się pod bieżącą wodą.

Choć wybór żelazka z pozoru wydaje się łatwy, należy uwzględnić kilka istotnych parametrów, żeby zakupić najlepszy model. Dobrze ślizgająca się stopa, długi obrotowy przewód i duża moc urządzenia to podstawa to wygodnego prasowania.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki