To mit, że współczesne samochody konstruowane są w taki sposób, by ulegać awariom tuż po zakończeniu gwarancji. Wystarczy odpowiednia obsługa, by zapewnić bezawaryjność.

Obniżenie kosztów eksploatacji 

Rynek części zamiennych jest w Polsce ogromny, a kierowca ma do wyboru kilka różnych rodzajów danej części. Zazwyczaj dostępny jest element oryginalny, który jest identyczny z tym, jaki został zamontowany w fabryce. Tego rodzaju części zamienne dostępne są przeważnie w autoryzowanych punktach sprzedaży marki. 

Obok nich znaleźć można także tak zwane zamienniki, których oferta rośnie wraz ze wzrostem wieku samochodu - dostępne są głównie w nieautoryzowanych sklepach. Na rynku jest jeszcze jedna grupa części – używane, pochodzące na przykład z samochodów powypadkowych lub sprowadzonych z Wielkiej Brytanii.

Wielu polskich kierowców wychodzi z założenia, że serwisowanie samochodu przy użyciu oryginalnych, sygnowanych znakiem producenta auta części zwyczajnie się nie opłaca. Co ciekawe, nie dotyczy to tylko właścicieli pojazdów nieco starszych, lecz także relatywnie nowych samochodów, które nadal powinny odwiedzać autoryzowane stacje obsługi pojazdów.

Raczej trudno jednak oczekiwać, by nieoryginalne części mogły w pełni zastąpić działanie komponentów zalecanych przez producenta. Jako przykład można przywołać Forda Focusa, bardzo popularne w całej Europie auto klasy kompakt. Na pierwszy rzut oka oryginalne części do Forda Focusa prawie niczym nie różnią się od tak zwanych zamienników, lecz problem tkwi w charakterystyce technicznej danego komponentu.

Dlaczego warto stosować elementy oryginalne?

Zakup części nieoryginalnych daje złudne poczucie oszczędności. Wystarczy zresztą wpisać do wyszukiwarki internetowej frazę “Ford Focus części” by przekonać się, że oryginalne komponenty wcale nie muszą być aż tak bardzo kosztowne, jak to się powszechnie wydaje.

Ponadto, nie wolno zapominać o tym, że stosując oryginalne części dedykowane do danego modelu auta zyskuje się absolutną pewność ich poprawnego działania. Poszczególne komponenty samochodów są w dzisiejszych czasach opracowywane od podstaw, zgodnie z procedurami znanymi wyłącznie producentowi. Innymi słowy, praktycznie nie istnieje szansa na to, by część nieoryginalna mogła zapewnić podobne właściwości co element sprzedawany przez producenta samochodu.

Koncerny samochodowe wydają miliony euro na to, by przetestować działanie każdej, nawet najmniejszej części zamiennej. Pozwala to kierowcy zyskać pewność, że dany element rzeczywiście można stosować w samochodzie, bez obaw o bezpieczeństwo. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie poduszek powietrznych, modułów ABS-u czy nawet klocków i tarcz hamulcowych - na bezpieczeństwo samochodu wpływa również szereg innych elementów.

Gwarancja

Jednym z głównych atutów stosowania części oryginalnych jest gwarancja na nie. Wybierając oryginalne akcesoria zyskuje się nie tylko pewność maksymalnie skutecznego działania danej części, lecz także utrzymuje się gwarancję na auto, o ile część zostanie zamontowana w autoryzowanej stacji obsługi. To ważny atut!

Przykładowo, wspomniana już marka Ford oferuje wieloletnią gwarancję perforacyjną (antykorozyjną) w swoich autach, która utrzymana zostaje tylko pod warunkiem stosowania oryginalnych części blacharskich. Obecność gwarancji na dany model to także wyższa wartość samochodu przy odsprzedaży. Warto o tym pomyśleć, kierując swój pojazd do serwisu.

Inwestycja w zakup części oryginalnych na pewno się zwróci. Nie tylko w postaci podwyższonej niezawodności, lecz także pewności łatwiejszej odsprzedaży w przyszłości.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki