Instalacja wentylacyjna jest potrzebna w każdym domu. Jej zadaniem jest usuwanie z pomieszczeń zużytego powietrza i dostarczanie świeżego. Nieodpowiednie lub niesprawne rozwiązania w tym zakresie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka, nie wspominając o technicznym stanie budynku.

Często przy tej okazji pojawia się pytanie: lepsza jest wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja grawitacyjna – plusy i minusy

Wentylacja grawitacyjna jest na chwilę obecną najpowszechniej stosowana w budynkach mieszkalnych i nie tylko. W tego typu wymianie powietrza wykorzystywana jest różnica ciśnień pomiędzy przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery. Elementami instalacji są kratki wentylacyjne, przez które zużyte powietrze wydostaje się na zewnątrz, a także specjalne nawiewy zapewniające dopływ nowego powietrza. Niezbędne są również kominy z wyprowadzonymi ponad wysokość dachu kanałami wentylacyjnymi, przy czym zaleca się, by długość tychże kanałów wynosiła co najmniej od 3 do 4 m.

Do zalet wentylacji grawitacyjnej można zaliczyć:

  • bezgłośną pracę,
  • brak konieczności podłączania instalacji do zasilania,
  • stosunkowo niskie koszty inwestycyjne.

Jednakże pomimo tych plusów omawiany rodzaj wentylacji ma kilka zasadniczych wad. Przede wszystkim jest on bardzo niestabilny, ponieważ jego efektywność jest uzależniona od zewnętrznych warunków pogodowych. W dzisiejszych czasach nie można sobie natomiast pozwolić na to, by tracić zbyt duże ilości energii cieplnej, gdyż przekłada się to znaczący wzrost rachunków za ogrzewanie. Szacuje się, że w budynkach z wentylacją grawitacyjną dochodzi do strat ciepła nawet rzędu 50 proc. Nie jest w związku z tym przesadą stwierdzenie, że wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie sprostać współczesnym potrzebom i oczekiwaniom.

Dlaczego warto postawić na wentylację mechaniczną?

Nie bez powodu zatem rośnie zainteresowanie wentylacją mechaniczną – czyli nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła określaną też mianem rekuperacji. W wielu krajach europejskich, np. w skandynawskich, jest ona obowiązkowa. Wentylacji mechanicznej zarzuca się dużo wyższe koszty inwestycyjne niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej wentylacji. W praktyce wcale nie musi tak być – pod warunkiem, że instalacja zostanie uwzględniona na wczesnym etapie projektowania budynku, w którym zastosowane zostaną także i inne energooszczędne rozwiązania. Poza tym system powinien być założony przez profesjonalną firmę, której specjalizacją jest rekuperacja – w Krakowie czy w innych miastach usługi te są coraz popularniejsze.

Płynących z rekuperacji korzyści wymienia się sporo:

  • wysoka sprawność gwarantująca niemałe oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym,
  • stała dostawa świeżego powietrza, co przekłada się na wyraźną poprawę komforty klimatycznego i samopoczucia mieszkańców budynków,
  • wyeliminowanie ryzyka powstawania pleśni oraz grzybów,
  • brak zależności od panujących na zewnątrz warunków pogodowych – instalacja przynosi pożądane efekty bez względu na porę roku,
  • nie dopuszczanie do wychładzania pomieszczeń,
  • eliminacja hałasu z zewnątrz.

Zobacz też: Jak połączyć system rekuperacji z ogrzewaniem kominkowym

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki