W domu możesz z powodzeniem zainstalować saunę suchą lub mokrą. Zastanawiasz się, która będzie lepsza, tańsza i wygodniejsza? W artykule postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć na twoje pytania.

Pytanie 1: czy w ogóle warto mieć saunę?


Jeśli nie chorujesz na żadne dolegliwości, które wykluczają korzystanie z sauny, sauna do domu może okazać się naprawdę świetną inwestycją. Dzięki niej urządzisz sobie własne domowe SPA, w saunie zrelaksujesz się, wypocisz toksyny, odstresujesz i poprawisz zdrowie. Możesz nawet dzięki niej schudnąć, bo już jedna wizyta w saunie pozwala spalić nawet 300 kcal.

Poza tym inwestycja w domową saunę nie jest inwestycją na tyle kosztowną, by nie mógł sobie na nią pozwolić przeciętny właściciel domu czy nawet mieszkania. Najprostsze sauny do samodzielnego montażu kosztują kilka tysięcy złotych (6-7 tys.) - to kwota, którą bez problemu uzbierasz w ciągu jednego roku nawet, jeśli nie zarabiasz przysłowiowych kokosów.


Pytanie 2: czy sauna wymaga jakichś szczególnych instalacji?


By móc w pełni korzystać z uroków sauny i kąpieli parowych musisz jedynie wygospodarować w domu kilka metrów kwadratowych wolnego miejsca, z dostępem do prądu i wentylacji. Sauna wymaga dostępu do mniej więcej tych samych instalacji, które są niezbędne dla prawidłowego użytkowania kuchni lub łazienki.

Jak widzisz najprościej zainstalować saunę tuż obok tych newralgicznych pomieszczeń, dzięki temu montaż będzie łatwiejszy i mniej praco- oraz kosztochłonny. Jeżeli dopiero planujesz budowę własnego domu - już na tym etapie pomyśl o saunie, dzięki temu jej montaż będzie łatwiejszy, a ty już na etapie projektu i budowy zadbasz o pełną funkcjonalność pomieszczeń.


Pytanie 3: sucha czy mokra?


Zanim zdecydujesz czy lepsza jest sauna sucha czy mokra, zastanów się jakie są twoje osobiste preferencje. W saunie suchej panuje bardzo niska wilgotność powietrza. Nie przekracza ona z reguły 10%. Za to wysoka jest temperatura w środku - można ją ustawić nawet na 100 stopni Celsjusza. W saunie mokrej możesz relaksować się w temperaturze od 50 do 90 stopni, przy czym wilgotność w tym pomieszczeniu, będzie już znacznie większa. W zależności od tego, jak dużo pary wygenerujesz, może ona sięgnąć nawet 45 - 50%, przy czym minimalny próg wilgotności wynosi ok. 25%.

Jeśli nie potrafisz zdecydować, czy lepsza będzie sauna sucha czy mokra, sprawdź swoje upodobania odwiedzając jedną i drugą saunę w jakimś ogólnodostępnym miejscu (klub fitness, SPA, etc.).


Jeżeli pomimo tego testu wciąż wahasz się, wiedz, że w saunie suchej jest nieco łatwiej oddychać, poza tym nie wymaga ona tak doskonałej wentylacji, jak sauna mokra - być może na tej podstawie łatwiej ci będzie zdecydować.


Gdzie kupić saunę?


Gotowe sauny możesz kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Będą to sauny standardowe, do typowych pomieszczeń. Jeśli jednak zależy ci na czymś więcej - sauny na wymiar, z wybranych materiałów i z dowolnym wyposażeniem, możesz zamówić bezpośrednio u producenta.


Saunę standardową łatwo zamontujesz nawet samodzielnie, ale jeśli nie masz ochoty bawić się w majsterkowicza, bez większych problemów znajdziesz też instalatorów, którzy za opłatą wykonają montaż dla ciebie.

Źródło: Tekst powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Megiw

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki