Przejmujesz się losem zwierząt zimą? Chcesz zacząć dokarmiać ptaki, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

Wytrzymały karmnik to podstawa

Jeżeli planujesz dokarmiać zimą ptaki, wybierz bezpieczne i ustronne miejsce. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w karmnik, który osłoni przed wiatrem i opadami. Najlepiej umieścić go na takiej wysokości, żeby nie miały do niego dostępu drapieżniki. Trwały, a zarazem bardzo gustowny impregnowany karmnik dla ptaków znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://etra.plus/. Warto także wiedzieć, że dokarmianie najlepiej rozpocząć dopiero wówczas, gdy spadnie śnieg lub nadejdzie duży mróz i ptaki nie będą w stanie samodzielnie znaleźć sobie pożywienia. Pomoc należy zakończyć wiosną, gdy śnieg stopnieje, a temperatury wzrosną. Jeśli przyzwyczaisz ptaki do całorocznego dokarmiania, mogą przestać sobie radzić ze zdobywaniem jedzenia.

Czym bezpiecznie karmić ptaki?

Z pewnością często byłeś świadkiem dokarmiania ptaków chlebem, co jest dużym błędem. Pamiętaj także, że do karmnika nie należy wrzucać resztek ze śniadania czy obiadu. Warto zorientować się, jaki pokarm jest dla tych zwierząt najlepszy, a także dobrać go do odwiedzających Twój karmnik gatunków. Bardzo uniwersalnym pożywieniem dla ptaków jest słonecznik. Możesz także zdecydować się na gotowe mieszanki dostępne w sklepach zoologicznych.

Na pewno bardzo często będą odwiedzać Cię wróble i sikory, które docenią przede wszystkim nasiona słonecznika, pszenica, owies, proso, konopie, a także płatki owsiane. Sikory z pewnością skuszą się również na surową niesoloną słoninę, ale zadbaj o to, aby się nie zepsuła. Dla gawronów i kawek najlepsze będą stosunkowo duże nasiona, natomiast kwiczoły i kosy nie pogardzą kawałkami jabłka, czy też suszonymi owocami, np. morelami, rodzynkami. W karmniku mogą znaleźć się także orzechy, idealne dla sikorek, kowalików, dzięciołów i raniuszków.

Jak widać, dokarmianie ptaków nie jest wcale trudnym zadaniem. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni karmnik i poznać dietę tych zwierząt. Dzięki temu wyświadczysz dużą przysługę skrzydlatym przyjaciołom.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki