L-karnityna to substancja, która zyskała ogromną popularność wśród sportowców, kulturystów i trenerów fitness. Coraz częściej sięgają po nią osoby, które są na diecie odchudzającej, ponieważ skutecznie spala tłuszcz. Ale obecność L-karnityny jest niezbędna w każdym organizmie. Nie sposób zamienić jej na nic innego. Dlaczego L-karnityna jest taka ważna?

L-karnityna – co to jest?

Odkrycie karnityny w tkance mięśniowej nastąpiło w 1905 roku. Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa oznaczającego mięso, a jej druga, dziś już tylko historyczna nazwa to witamina BT. W rzeczywistości L-karnityna jest substancją witamino pochodną, która występuje w dwóch postaciach: D i L. Pierwsza – D jest nieaktywna biologicznie, ale lewoskrętną, czyli właśnie L-karnitynę, wyróżnia złożone działanie terapeutyczne i fizjologiczne. Biolodzy określili ją jako substancję, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu organizmu. W ciele człowieka znajduje się około 20–25 gramów L-karnityny, ale sam organizm wytwarza tylko około 1/4 tej ilości, dlatego jej podstawowym źródłem jest dieta. Syntezowana przede wszystkim w wątrobie, w mniejszym stopniu w nerkach, jelitach, mięśniu sercowym i mięśniach szkieletowych. W syntezie L-karnityny organizm wykorzystuje metioninę, lizynę, witaminę C, witaminy z grupy B, żelazo i kwas foliowy. Niedobór któregokolwiek z nich znacząco wpływa na zmniejszenie wytwarzania L-karnityny.

 

Objawy niedoboru L-karnityny

Zwykle pierwsze objawy zostają niezauważone. Długotrwały niedobór L-karnityny powoduje obniżenie sprawności fizycznej i intelektualnej. Osoby z jej niedoborem już przy niewielkim wysiłku fizycznym odczuwają silne zmęczenie, które może przybrać formę poczucia wyczerpania. W takiej sytuacji warto wykonać morfologię, w której czynnikiem informującym o zbyt niskim poziomie L-karnityny jest podwyższenie zawartości lipidów.

 

L-karnityna a sport

L-karnityna optymalizuje procesy energetyczne, które zachodzą w mięśniach i wyraźnie skraca okres regeneracji mięśni po wysiłku. Co więcej, poprawia wydolność tlenową i zwiększa wytrzymałość, a także ogranicza rozpad mięśniowy. Właśnie dlatego L-karnityna jest tak ważna dla wszystkich, którzy często podejmują długotrwały wysiłek fizyczny: sportowcy, kulturyści, trenerzy, ale również osoby pracujące fizycznie z wykorzystaniem swojej siły mięśniowej.

 

L-karnityna a odchudzanie

L-karnityna przyspiesza metabolizm tłuszczów w organizmie. Jest jednym z niezbędnych elementów transportu kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórkowych, gdzie kwasy tłuszczowe ulegają utlenianiu, czyli spalaniu. W ten sposób jest wytwarzana energia niezbędna do spełniania przez organizm wszystkich funkcji życiowych – wyjaśnia nam Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse – Odchudzanie przy jej niedoborze nie przynosi wymarzonych efektów. L-karnityna zapewnia lepsze wykorzystanie energii, która jest zawarta w posiłkach. Dzięki niej osoby, które są na diecie odchudzającej mogą w pełniejszy sposób wykorzystać ilość kalorii, jak przyjmują i mimo jej zredukowania nie będą odczuwać zmęczenia.

 

L-karnityna a toksyny

Poza znaczeniem dla funkcjonowania mięśni i spalania tłuszczów, L-karnityna wykazuje właściwości detoksykacyjne, dzięki zdolności wiązania (chelatowania) pierwiastków metalicznych. Trujące substancje zostają pozbawione aktywności, a dalej usunięte poza organizm. L-karnityna jako antyoksydant eliminuje wolne rodniki i chroni zdrowe komórki przed uszkodzeniem, a tym samym opóźnia procesy starzenia się organizmu.

 

L-karnityna na zdrowie!

Ze względu na powyższe przypisuje się jej nie tylko działanie profilaktyczne, ale i lecznicze, które wspomaga organizm w walce ze schorzeniami układu krwionośnego, wątroby, nerek, cukrzycy, a także w chorobach neurologicznych i psychicznych, a nawet nowotworowych i bezpłodności. L-karnityna jest wykorzystywana także w zwalczaniu otyłości.

 

Skąd brać L-karnitynę?

Jak już wspomnieliśmy, wewnątrzustrojowa synteza zaspokaja potrzeby organizmu tylko do 1/4, dlatego ważne jest dostarczanie L-karnityny z pożywienia. Dlatego na koniec zapytaliśmy dietetyka, skąd czerpać L-karnitynę?

L-karnityna znajduje się przede wszystkim w mięsie i produktach mlecznych. Najwięcej znajdziemy jej w wołowinie, eskalopkach wieprzowych i filetach drobiowych. Jeśli chodzi o produkty mleczne, warto wybierać jogurty, maślankę i twaróg. Osoby, które są na diecie wegetariańskiej są bardziej narażone na niedobory L-karnityny i powinny często sięgać po boczniaki, które pośród produktów roślinnych mają jej najwięcej. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie: http://dietetyczneabc.pl/diety/

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły