Niezależnie od tego, czy zamierzasz zrzucić zbędne kilogramy, czy zbudować masę mięśniową, w Twojej codziennej diecie powinno być uwzględnione białko w stosunkowo dużych ilościach. W zaspokojeniu zapotrzebowania na ten makroskładnik pomoże Ci odżywka proteinowa. Jak ją stosować, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Odżywka białkowa na diecie redukcyjnej

Zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie osób, którym udało się trwale zrzucić zbędne kilogramy, dowodzą, że białko korzystnie wpływa na utratę wagi i modelowanie sylwetki. Wysokie spożycie protein prowadzi do szybszej przemiany materii, dzięki czemu organizm spala więcej kalorii. Z punktu widzenia osoby odchudzającej się ważne jest również to, że białko zapewnia uczucie sytości na długi czas i zmniejsza łaknienie, co eliminuje ryzyko podjadania pomiędzy posiłkami.

Odżywka białkowa jest znakomitym uzupełnieniem diety. Warto po nią sięgnąć zawsze, kiedy brakuje czasu albo możliwości przygotowania innego, pełnowartościowego posiłku lub gdy najdzie ochota na przekąszenie czegoś słodkiego. Wówczas smakowa odżywa białkowa zaspokaja zapotrzebowanie na słodycze. W szczególności powinny ją spożywać osoby, które oprócz stosowania samej diety regularnie uprawiają ćwiczenia fizyczne. Białko pochodzące z odżywki przyspiesza bowiem regenerację zmęczonych mięśni, jednocześnie biorąc udział w spalaniu tłuszczu w organizmie.

Odżywka białkowa na diecie masowej

Regularny wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na białko, szczególnie w przypadku osób trenujących sporty sylwetkowe i siłowe. One powinny dostarczać nawet 2 g protein na każdy kilogram ciała, co przy średniej lub dużej wadze nie jest łatwym zadaniem. Zaspokojenie tak dużego popytu na białko poprzez tradycyjne produkty w diecie często jest niemożliwe, chociażby ze względu na brak czasu na przygotowanie posiłku. Wówczas warto wspomóc się odżywką białkową, która pozwala w kilka chwil dostarczyć organizmowi solidną porcję niezbędnych protein.

Białko zawarte w najpopularniejszych odżywkach na rynku cechuje się wysoką jakością i dobrą przyswajalnością. W zależności od rodzaju odżywki wchłania się szybko lub wolno. Szybkowchłanialne proteiny są obecne w produktach bazujących na izolacie lub hydrolizacie białka serwatkowego i poleca się je bezpośrednio przed lub po treningu siłowym. Z kolei odżywki zawierające wolnowchłanialne białko wytwarza się w oparciu o kazeinę, izolat białka mlecznego i sojowego, owoalbuminę oraz koncentrat białka serwatkowego. Zaleca się ich spożywanie wieczorem, przed snem i w ciągu dnia, aby na długi czas dostarczyć organizmowi stałe źródło protein.

Podsumowując, bez względu na to, czy się odchudzasz, czy chcesz przybrać na wadze, odżywka białkowa może Ci w tym pomóc. Koniecznie powinieneś się w nią zaopatrzyć, jeśli regularnie trenujesz na siłowni i nie jesteś w stanie poprzez dietę zaspokoić zapotrzebowania na proteiny.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.sfd.pl

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły