To częste pytanie, która pojawia się w razie wątpliwości osób, które na co dzień są użytkownikami soczewek kontaktowych. Jak wiadomo ich noszenie związane jest z wieloma czynnościami, których należy dopilnować, aby mieć pewność, że ich właściwości oraz skuteczność zostaną zachowane w pierwotnym stanie. Chodzi tutaj generalnie o kwestie higieny i czyszczenia szkieł, aczkolwiek stosowanie kropel nawilżających również powinno być przeprowadzane ostrożnie i świadomie pod kilkoma względami.

Suchość oka

Przy podjęciu decyzji o noszeniu soczewek kontaktowych należy wybrać jak najlepszy jakościowo materiał ich wykonania, aby podczas użytkowania nie zmagać się z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak na przykład zespół suchego oka czy też inne podrażnienia gałki ocznej. Wynikać to może również nie tylko, ze względu na dobór szkieł, ale także ich użytkowanie, gdzie znaczenie ma długość noszenia oraz warunki w jakich przebywasz. Na pewno trzeba unikać sytuacji, kiedy po przekroczeniu daty ważności soczewek one nadal znajdują się na naszych oczach. Stają się one wówczas bardziej przemęczone i przesuszone, a to z kolei wywołuje bardzo nieprzyjemne uczucie. Jednakże wpływ mają także czynniki zewnętrzne, jak na przykład klimatyzacja, godziny spędzone przed ekranem komputera czy nieprawidłowe oświetlenie w pomieszczenie, co następnie może sprawiać nam dyskomfort i wywołać uczucie suchości oka. Właśnie wtedy niezbędne będzie zastosowania nawilżających kropel do oczu, o których opowiemy więcej w dalszej części.

Jakie krople będą dla Ciebie odpowiednie?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie każde krople do oczu mogą być stosowane w momencie, gdy posiadamy jednocześnie założone szkła kontaktowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż takie preparaty posiadają tak zwane konserwanty, których zadaniem jest ochrona przed dostaniem się do płynu bakterii, grzybów i innych zanieczyszczeń, a przy tym zapewniają o wiele dłuższe stosowanie. Jednak obecność substancji sztucznych może negatywnie wpłynąć na kondycję naszych soczewek, gdzie przykładowo mogą pojawić się różne przebarwienia albo ogólne właściwości szkieł mogą zostać osłabione, co z kolei przyczynia się do naszego dyskomfortu. W tym celu powstały zatem krople do oczu bez konserwantów, które zostały zastąpione inny składnikami o naturalnym charakterze. Wówczas soczewki mogą funkcjonować równie sprawnie i bezproblemowo, a wystarczy jedynie zapoznać się z ulotką preparatu i sprawdzić czy istnieją tam jakiekolwiek domieszki substancji sztucznych.

Jednak, gdy nie mamy innego wyjścia, a pod ręką znajdują się wyłącznie krople z konserwantami, konieczne będzie zdjęcie soczewek i umieszczenie ich w specjalnym pojemniczku, by następnie zakropić oczy. Dopiero odczekaniu około 15 minut możliwe jest ich ponowne założenie, by preparat mógł się wystarczająco wchłonąć, a reszta wypłynąć wraz ze łzami. To optymalnie najbezpieczniejsze rozwiązanie, które pozwoli Twoim oczom odetchnąć z ulgą, a w szczególności pozbyć się nieprzyjemnego uczucia suchości.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły