Rozwój dziecka, rozpoczęty w życiu płodowym, jest kontynuowany również po przyjściu na świat noworodka. Maluch zdobywa nowe umiejętności po to, aby w końcu nabrać większej samodzielności.  Możesz mu w tym pomóc już od pierwszych dni po porodzie. Dowiedz się, co warto zrobić w tym kierunku.

Noworodek już od pierwszych dni po porodzie nabywa nowe umiejętności – poprzez poznawanie otaczającego świata. Dlatego zamiast biernie przyglądać się temu, jak noworodek rośnie, warto stymulować rozwój dziecka – z dużą korzyścią dla niego.

Stymulowanie narządu wzroku

Noworodek zaraz po urodzeniu widzi, jednak jego narząd wzroku nie jest jeszcze dobrze rozwinięty – szacuje się, że ostrość widzenia jest 30-krotnie gorsza w porównaniu z ostrością widzenia osób dorosłych. Warto więc stymulować rozwój wzroku, między innymi poprzez:

  • pokazywanie kontrastowych obrazków
  • powolne przesuwanie przedmiotów lub obrazków.

Stymulowanie rozwoju umysłowego

Tuż po narodzinach dochodzi do dalszego rozwoju umysłowego. Noworodek zaczyna rozumieć, posługując się przy tym wszystkimi zmysłami. Chcąc stymulować jego rozwój, należy pozwolić dziecku poznawać świat: poprzez dotyk, zapach, dźwięk, itp. Staraj się więc dużo mówić do dziecka – mimo że nie będzie w stanie odpowiedzieć. Masuj delikatnie ciało, głaszcz – miej kontakt dotykowy.

Dla prawidłowego rozwoju mózgu, a co za tym idzie – rozwoju umysłowego, ważne jest również pożywienie. Ogromne znaczenie ma dostarczenie wielu składników odżywczych, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 – ze szczególnym uwzględnieniem kwasu alfa-linolenowego wspierającego rozwój mózgu i tkanek nerwowych.

Stymulowanie słuchu oraz aparatu mowy

Słuch, podobnie jak wzrok, rozwija się zarówno w okresie płodowym, jak i po urodzeniu. Dziecko jest w stanie zlokalizować dochodzące dźwięki, dlatego warto to wykorzystać do dalszego rozwoju. Możesz włączyć delikatną muzykę relaksacyjną – takie dźwięki działają stymulująco. Zaleca się jednak, aby taka jednorazowa sesja muzyczna nie trwała dłużej niż kilkanaście minut.

W pierwszych tygodniach życia dziecka dochodzi do uruchomienia narządów artykulacyjnych. Maluch powoli zaczyna wydawać dźwięki inne niż płacz, dzięki którym możliwe jest rozwijanie podstaw aparatu mowy. Wykorzystaj to, wydając z siebie różne dźwięki, np. zbliżone do gaworzenia. Niemowlę będzie próbowało Cię naśladować.

Ile powinna trwać zabawa z noworodkiem?

Rozwój dziecka odbywa się poprzez zabawę. W pierwszych dniach życia noworodka stymulowanie rozwoju nie powinno trwać zbyt długo. Maluch bardzo szybko się męczy, o czym świadczy marudzenie, odwracanie głowy od pokazywanego przedmiotu, a nawet płacz. Jeżeli więc zauważysz u dziecka takie zachowanie, natychmiast zakończ zabawę. Pod żadnym pozorem nie pokazuj kolejnej zabawki ani w inny sposób nie odwracaj jego uwagi. Po prostu daj mu odpocząć, aby po wyciszeniu znów nabrał chęci do poznawania otaczającego świata.