W obecnych czasach coraz częściej słyszy się o nietolerancjach pokarmowych IgG zależnych - są to schorzenia polegające na nieprawidłowej odpowiedzi naszego organizmu na niektóre pokarmy.

W ich przebiegu u chorego pojawiają się bardzo różne (często niespecyficzne) symptomy.

Według naukowców, długotrwałe IgG zależne nietolerancje pokarmowe mogą skutkować rozwojem otyłości

Istotą IgG zależnych nietolerancji pokarmowych jest nadmierna produkcja przez układ odpornościowy przeciwciał IgG swoistych dla konkretnych produktów pokarmowych.

Nadprodukcja tych przeciwciał jest przyczyną rozwoju reakcji zapalnej w organizmie, która z kolei powoduje występowanie u chorego różnych dokuczliwych objawów. Wśród nich wymienia się bóle brzucha, zaparcia, zmiany skórne, biegunki, bóle mięśni i stawów, problemy ze snem, gwałtowne zmiany nastroju czy zmęczenie organizmu - twierdzi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

Długotrwałe utrzymywanie się w organizmie stanu zapalnego spowodowanego IgG zależnymi nietolerancjami prowadzi natomiast do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym również otyłości.

Osoby otyłe mają o 250% większe stężenia przeciwciał IgG swoistych dla produktów pokarmowych niż osoby z wagą prawidłową

Korelację pomiędzy otyłością a poziomem przeciwciał IgG swoistych dla pokarmów postanowiła ocenić prof. Truschnig-Wilders z Uniwersytetu w Grazu. Opracowane przez nią badanie polegało na pomiarze we krwi poziomów przeciwciał IgG swoistych dla około 300 najpowszechniejszych pokarmowych alergenów oraz poziomu markera stanu zapalnego (białka CRP). Pomiary te przeprowadzano zarówno u osób otyłych, jak i u osób z prawidłową masą ciała.

Uzyskane rezultaty wskazały jednoznacznie, że istnieje związek między otyłością a stężeniem przeciwciał IgG i stanem zapalnym. Otyli pacjenci cechowali się bowiem poziomem IgG średnio o 250% wyższym niż osoby z wagą w normie. Stężenie białka CRP u osób otyłych było natomiast wyższe o średnio 300% w porównaniu do badanych o prawidłowej wadze.

Wykluczenie z jadłospisu nietolerowanych pokarmów jako możliwa metoda leczenia otyłości

W celu zmniejszenia stanu zapalnego wywołanego nietolerancjami pokarmowymi zależnymi od IgG, należy całkowicie wykluczyć z jadłospisu nietolerowane pokarmy na określony czas (np. na pół roku). Dzięki temu, stężenie IgG się zmniejszy, co z kolei doprowadzi do ustąpienia objawów wywołanych przez nietolerancję.

O tym, których pokarmów nie toleruje nasz organizm, możemy dowiedzieć się poprzez przeprowadzenie odpowiednich testów laboratoryjnych (sprawdź na https://zdrowegeny.pl/test-nietolerancje-pokarmowe), polegających na dokładnym ilościowym oznaczeniu poziomów przeciwciał IgG (swoistych dla konkretnych pokarmów) we krwi. Testy te wskazane są dla wszystkich osób z podejrzeniem nietolerancji, także w przypadku posiadania nadmiernej masy ciała - a przede wszystkim wtedy, gdy wagi tej nie udaje się zredukować pomimo podjęcia odpowiednich kroków (aktywność fizyczna, ograniczenie liczby spożywanych kalorii). W przypadku dużej części pacjentów z tej grupy pożądany efekt przynosi bowiem dopiero czasowe wyeliminowanie z diety nietolerowanych składników.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły