Blizny po trądziku (tak samo jak sam trądzik) to problem, który może dotknąć nas w różnym wieku. Wbrew pozorom nie cierpią z jego powodu tylko nastolatki, ale też wiele dorosłych osób.

Czy jednak jesteśmy nieuchronnie skazani na niedoskonałości, jakie stanowią blizny potrądzikowe? Podpowiadamy, kiedy najczęściej szpecące blizny są następstwem przebytego trądziku i jak możemy z nimi skutecznie walczyć!

Blizny potrądzikowe - czy ten problem może mnie dotknąć?

Na samym początku warto sobie uświadomić, że nie każda zmiana trądzikowa, jaka znajduje się na naszej twarzy lub ciele, łączy się nierozerwalnie z problemem blizn potrądzikowych czy przebarwień. Tendencje do tego typu niedoskonałości mają przede wszystkim osoby z trądzikiem w odmianie podskórnej. W takiej sytuacji bardzo często dochodzi do naruszenia struktury kanalików gruczołów łojowych i mieszków włosowych, co powoduje powstawanie cyst, przerwanie naskórka oraz kłopoty w jego gojeniu. Za problem blizn potrądzikowych bardzo często odpowiedzialni jesteśmy również my sami - w wyniku niewłaściwej pielęgnacji, braku podjęcia leczenia trądziku czy usuwania zmian trądzikowych na własną rękę, co zaburza prawidłowy proces regeneracji i odbudowy zmienionej chorobowo skóry.

Blizny po trądziku - czy mogą zniknąć same?

To, że na naszej twarzy znajduje się duża ilość zmian trądzikowych o odczynie zapalnym, nie oznacza jeszcze, że jesteśmy skazani na blizny potrądzikowe, a przy tym skomplikowany proces ich usuwania. Zdarza się bowiem, że trądzik znika z powierzchni skóry bez pozostawiania po sobie żadnego śladu, jak również, że blizny pojawiają się, ale po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy znikają same, w wyniku naturalnego procesu regeneracji i odbudowy skóry. Jeśli jednak nasze blizny nie zniknęły mniej więcej po roku od powstania, oznacza to, że będziemy musieli zdecydować się na wizytę u dermatologa, a następnie wybrać jedną z metod usuwania blizn.

Jak usunąć blizny?

Blizny potrądzikowe możemy usuwać w gabinecie lekarskim przy pomocy kilku sprawdzonych metod, np. peelingów chemicznych, mikrodermabrazji, mezoterapii (ostrzykiwania) czy terapii laserowej. Wybraną metodę leczenia blizn warto jednak skonsultować z lekarzem - zabieg należy dostosować do indywidualnych parametrów naszej skóry oraz głębokości blizn. Peeling i mikrodermabrazja to zabiegi, które najczęściej stosuje się przy niewielkich zmianach skórnych i bliznach, które są zlokalizowane w płytkich warstwach skóry. Laseroterapia, również w połączeniu z mezoterapią, to natomiast metoda, która sprawdzi się u osób z widocznymi i głębokimi bliznami, a także w przypadku, gdy pozostałe metody ich usuwania zawiodły.

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn to zabieg, który od lat cieszy się dobrymi opiniami nie tylko wśród pacjentów, lecz także lekarzy. Współcześnie to jeden ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się uporczywych zmian skórnych. Choć laserowe usuwanie blizn odznacza się nieco wyższą ceną niż pozostałe metody leczenia, to właśnie laseroterapia jest w stanie przynieść najszybsze i najlepsze efekty w walce z tego typu niedoskonałościami. Całkowitą nowością na rynku medycznym są natomiast lasery pikosekundowe (PicoSure, Discovery Pico), z których możemy skorzystać w Klinice Miracki w Warszawie. Urządzenia charakteryzuje krótka fala laserowa, która pozwala na większą skuteczność w walce z uporczywymi zmianami, a także powoduje mniejszy ból i uczucie dyskomfortu dla Pacjenta.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły