Obecnie ludzie są o wiele bardziej świadomi niebezpieczeństwa jakie niosą ze sobą choroby dermatologiczne, a niepokojące objawy nie są już tak bagatelizowane jak kilkanaście lat temu.

Choroby skóry bowiem to nie tylko problem estetyczny. Mogą one prowadzić do poważnych powikłań, stanów zapalnych, czy szybszego postępowania choroby. Obecnie profilaktyka i leczenie chorób skóry jest na dużo wyższym poziomie.

Jest także więcej specjalistów, którzy zajmują się leczeniem takich przypadłości. Oto jak przebiega diagnozowanie i leczenie takich chorób skóry jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz egzema.

Łuszczyca
Diagnozowanie łuszczycy rozpoczyna się od obserwacji zmian skórnych. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem okrągłych lub owalnych plam, w kolorze czerwonym lub brunatnoczerwonym. Zmiany mają wyraźną granicę, która odznacza się od zdrowej skóry. Pokryte są łuskami w szarym odcieniu, które powstają w wyniku rogowacenia ognisk chorobowych. Leczenie łuszczycy może się odbywać na kilka sposobów w zależności od jej typu, rozwoju choroby i stopnia zaawansowania. Leczenie zewnętrzne polega na usuwaniu łusek i zapobieganiu proliferacji naskórka. Można też stosować maści złuszczające (np. maść salicylowa). Leczenie ogólne zaleca się, gdy metody miejscowe nie działają na pacjenta.

Egzema
Objawy egzemy są bardzo zróżnicowane, gdyż tym mianem określa się grupę chorób dermatologicznych. Są to zazwyczaj plamy w okolicach łokci i kolan, zaczerwienia, pęcherzyki i grudki. Egzema jest reakcją alergiczną więc w celu leczenia w pierwszej kolejności powinno się usunąć czynnik, który tą reakcję powoduje. Gdy uda się odnaleźć i usunąć czynnik drażniący, leczenie polega na przyjmowaniu leków histaminowych, opóźniających i łagodzących reakcje alergiczne oraz stosowaniu maści zawierających kortyzol. Dodatkowo należy prowadzić zdrowy tryb życia, usnąć z diety produkty drażniące (np. mleko, alkohol), można też stosować okłady z ziemniaków i miód maunka, który ma działanie antybakteryjne.

Więcej informacji o egzemie znajdziesz na https://www.febumed.com.pl/artykuly/egzema/

AZS czyli Atopowe Zapalenie Skóry
Atopowe Zapalenie Skóry jest odmianą egzemy i także jest powodowane przez reakcję alergiczną. Na AZS bardzo podatne są dzieci. U tych najmłodszych (do 2 roku życia) objawia się zmianami skórnymi na twarzy i głowie, natomiast u starszych występuje w okolicach kolan i łokci. Zmiany są suche, swędzące, zaczerwienione. AZS leczy się poprzez naprawę uszkodzonego naskórka. Odbywa się to za pomocą maści natłuszczających. Często stosuje się nowoczesne leki przeciwzapalne oraz fototerapię. Podczas terapii ważne jest noszenie naturalnych materiałów, które nie spotęgują reakcji alergicznej. Polecana jest zwłaszcza bawełna.

Choroby skóry są powszechnym problemem zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych. Ciężko stwierdzić na pierwszy rzut oka jaka choroba powoduje zmianę skórną. Nie wolno więc leczyć chorób dermatologicznych na własną rękę, gdyż można tylko pogorszyć stan swojej skóry. Najlepiej udać się do dermatologa, który dobierze odpowiednie leki i dietę.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły