Zaćma (inaczej katarakta) nieleczona prowadzi do ślepoty. Jednak w dzisiejszych czasach nie musimy traktować jej jak wyroku.

Istnieje wiele metod operacji zaćmy, dzięki którym nie tylko można odzyskać wzrok, ale również poprawić jakość widzenia. Jak przygotować się do zabiegu i na czym on polega?

Przyczyny powstawania zaćmy

Niektóre postacie zaćmy mogą rozwinąć się na skutek różnych schorzeń lub być wrodzone. Jednak ponad 95 procent przypadków powstawania zaćmy wiąże się z wiekiem. Choroba rozwija się bezboleśnie i bardzo wolno przez lata. Przeważnie możemy dostrzec objawy zaćmy, gdy pogorszone widzenie utrudnia nam wykonywanie codziennych czynności lub poruszanie się po mieście. Rozmyty obraz, brak ostrości widzenia to główne objawy zaćmy. Przeważnie postępujące zmętnienie soczewki okulista odkrywa podczas rutynowego badania kontrolnego. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne są wizyty w gabinecie okulistycznym – im wcześniej wykryta choroba oczu, tym szybciej możemy uniknąć niekomfortowych objawów lub przykrych konsekwencji.

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy nie jest skomplikowany. Ze względu na nowoczesną technologię i profesjonalizm lekarza okulisty operacja jest całkowicie bezbolesna i trwa zaledwie 15 minut. Co najmniej 6-7 godzin przed zabiegiem nie należy stosować kosmetyków zawierających alkohol, ani wykonywać makijażu oczu. W dniu zabiegu nie można spożywać kawy i alkoholu.

Zabieg usunięcia zaćmy rozpoczyna się od miejscowego znieczulenia oka za pomocą kropli. Okolice oka zostają zdezynfekowane, a na twarz położona jałowa folia ochronna. Następnie lekarz wykona drobne nacięcie na oku i włoży sondę, która doprowadzi do rozdrobnienia chorej soczewki, po czym ją usunie i umieści w oku nową soczewkę. Jedyny dyskomfort, który można odczuć wiąże się ze światłem mikroskopu, które może się wydać bardzo jasne. Zabieg usunięcia zaćmy kończy się założeniem opatrunku na operowane oko.

Jak dbać o oczy po operacji?

Następnego dnia po operacji należy udać się na wizytę do okulisty w celu poddania się badaniu kontrolnemu. Na podstawie jego wyników lekarz oceni czy zabieg w pełni się powiódł. Przez kilka dni po zabiegu usunięcia zaćmy nie należy się przemęczać, zalecany jest odpoczynek w pozycji leżącej. Bezpośrednio po operacji nie wolno dotykać oka, pocierać go, nakładać makijażu. Aby zapobiec ewentualnym infekcjom oka należy prowadzić higieniczny tryb życia, często myć ręce, ponieważ odruchowo możemy przyłożyć palce w okolice oczu. Przez kilka następnych tygodni po zabiegu powinno się zakraplać oczy zgodnie z zaleceniami lekarza. Krople do oczu zawierają antybiotyk lub sterydy. Przez kilka miesięcy po operacji można odczuwać dyskomfort i uczucie ciała obcego w oku. Jest to całkowicie normalne. Zabieg usunięcia zaćmy jest jednym z najmniej inwazyjnych, a im wcześniej zdecydujemy się na leczenie, tym większe mamy szanse na odzyskanie idealnej ostrości widzenia.

Więcej na: http://www.voigtmedica.pl/operacja-zacmy/przebieg-operacji-zacmy/

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki