Znane każdemu powiedzenie mówi, że sport to zdrowie. Bez wątpienia aktywność fizyczna potrafi pozytywnie wpłynąć na naszą kondycję, samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

Jednak trzeba wiedzieć, jak ćwiczyć, by sobie nie zaszkodzić. Każda dyscyplina sportowa, z którą zaczynamy przygodę, wymaga od nas rozważnego podejścia i planu. W wielu przypadkach niezbędny również okazuje się profesjonalny sprzęt i obuwie zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i zdrowiu użytkownika

Sport nie dla każdego

Choć często można się spotkać z opiniami, że sport jest dla każdego, teorię tę należałoby bezwzględnie umieścić w kategorii sportowych mitów. Na to, czy możesz uprawiać daną dyscyplinę sportową, ogromny wpływ ma stan twojego zdrowia. Nawet jeśli nie masz kłopotów ze stawami lub nie chorujesz na nadciśnienie, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Takie podejście zapewni ci bezpieczny start z aktywnością fizyczną, którą jesteś zainteresowany lub pozwoli ci się dowiedzieć, że musisz jej unikać, by zachować zdrowie. Każda dyscyplina sportowa w mniejszy lub większy sposób obciąża organizm. Dlatego nie wszystkie nadają się dla każdego człowieka. W przypadku walki z nadwagą nie można od razu porywać się na trenowanie do maratonu. Wówczas lepiej zacząć od spacerów i regularnego zwiększania poziomu aktywności. Jeśli często cierpisz na ból kolan, wybieranie jazdy na nartach jako swojej ulubionej dyscypliny będzie raczej słabym pomysłem, mającym negatywny wpływ na twoje zdrowie.

Regularne badania

Istotne znacznie w bezpiecznym uprawianiu sportu ma nie tylko konsultacja lekarska przed rozpoczęciem przygody z daną dyscypliną, ale również regularne przeprowadzanie badań kontrolnych. Podczas uprawiania każdego sportu mogą przydarzyć ci się urazy i kontuzje, będące efektem obciążenia. Oczywiście nie musisz co miesiąc badać swojego organizmu pod każdym kątem. Wystarczy, że 1-2 razy w roku wykonasz pakiet podstawowych badań, w którym powinny się znaleźć przede wszystkim: morfologia, EKG, sprawdzenie poziomu glukozy. Dzięki temu będziesz na bieżąco znał stan swojego zdrowia i dowiesz się, czy uprawianie sportu w twoim przypadku przynosi korzyści, czy może lepiej zmienić rodzaj aktywności fizycznej.

Sprzęt, odzież i buty kluczem do sukcesu

Jeśli chcesz bezpiecznie uprawiać sport, sporo uwagi musisz poświęcić doborowi odpowiedniego sprzętu, odzieży i obuwia. Podstawowym elementem wyposażenia każdego sportowca są buty, których producenci w zależności od dyscypliny sportowej kładą nacisk na inne właściwości odpowiedzialne za gwarantowanie maksymalnego komfortu użytkowania i bezpieczeństwa.

Dla biegaczy niezbędne jest obuwie, które oferuje dobre dopasowanie do stopy oraz amortyzację, czyli możliwość absorpcji wstrząsów, które powstają w czasie każdego kontaktu podeszwy z podłożem. Jeżeli zdecydujemy się na zakup słabo amortyzowanego obuwia, a będziemy często biegać po twardych nawierzchniach, możemy boleśnie obciążyć stawy i kości, co w konsekwencji prowadzi do wielu niebezpiecznych urazów i kontuzji.

Koszykarze powinni stawiać głównie na modele z podwyższoną cholewką. Takie rozwiązanie konstrukcyjne gwarantuje stopie większą stabilność i chroni sportowca przed urazem stawu skokowego. Także piłkarze powinni zwrócić uwagę na to, jakie buty wybierają, bowiem istnieje kilka rodzajów obuwia piłkarskiego, na przykład turfy czy halówki. Choć często sprzęt i obuwie traktowane są jako dodatek zwiększający komfort uprawiania sportu, jest to niezwykle istotny element, który może też pomóc nam bezpiecznie korzystać z ulubionej aktywności fizycznej.

Więcej na sportowe oraz modowe tematy przeczytasz na: http://blog.galeriamarek.pl/