Choroby skóry są bardzo powszechne. Niestety, ale zwykle bardzo trudno je wyleczyć, czasami jest to właściwie w ogóle niemożliwe. Popularną chorobą jest łuszczyca.

Równie często jednak pacjenci zgłaszają się do dermatologa z egzemą, czy też z atopowym zapaleniem skóry.

Czym jest łuszczyca?

Choroba ta nazywana jest chorobą autoimmunologiczną. Można powiedzieć, że organizm po prostu atakuje w tym wypadku sam siebie, dlatego też, leczenie łuszczycy jest bardzo trudne.

Jeśli chodzi o objawy, są nimi przede wszystkim tak zwane łuski, które mogą powstawać na skórze w różnych miejscach na ciele. Są one niezwykle nieestetyczne, a na dodatek bolesne. Leczenie rozpoczyna się więc zwykle od próby usunięcia łusek. Czasem, gdy choroba nie jest jeszcze zbyt zaawansowana, usunięcie łusek jest dosyć proste. Jednakże, jeśli staje się ona już dosyć zaawansowana, kremy należy zastępować tabletkami, które są skuteczniejsze. Skuteczna w leczeniu łuszczycy jest również terapia światłem. Warto zauważyć, że usunięcie łusek to jeszcze nie koniec leczenia. Po ich usunięciu przychodzi bowiem czas na złagodzenie podrażnień na skórze, które pozostały po usuniętych łuskach. Ponadto, podejmuje się próby zapobiegnięcia nawrotom choroby. W tym celu lekarz przepisuje zwykle różne kremy z odpowiednimi substancjami czynnymi.

Zobacz także: Dieta w łuszczycy

Kto choruje na łuszczycę?

Choroba o której mowa najczęściej występuje u ludzi dosyć młodych, którzy nie skończyli jeszcze 40 roku życia. Uważa się, że jest ona spowodowana przede wszystkim czynnikami genetycznymi. Jednakże, czasami łuszczyca dotyczy również osób starszych. Wydaje się, że za pojawienie się jej u nich odpowiedzialne są różnego rodzaju leki, choroby serca, jak również przebyte poważne infekcje.

Atopowe zapalenie skóry

Innym poważnym schorzeniem skóry jest jej atopowe zapalenie. Jest to choroba, która polega przede wszystkim na to, że pacjenta niezwykle mocno swędzi skóra. Niestety, jej drapanie tylko pogarsza sytuację. W wypadku wystąpienia atopowego zapalenia skóry konieczne jest stosowanie kremów zapisanych przez specjalistę.

Niestety, całkowite wyleczenie atopowego zapalenia skóry jak na razie nie jest możliwe. Terapia polega właściwie jedynie na łagodzeniu objawów. Pewnym pocieszeniem jest to, że atopowe zapalenie skóry bardzo intensywne jest tylko u dzieci, u osób dorosłych natomiast jest już zdecydowanie mniej uciążliwe.

Czym jest egzema?

Nieco podobnym schorzeniem do atopowego zapalenia skóry jest egzema. Schorzenie to objawia się czerwonymi wypryskami na rękach i nogach. Na egzemę chorują zarówno ludzie młodzi jak i starzy. Jednakże, w przypadku tego schorzenia leczenie przynosi zwykle dosyć dobre efekty.

Egzema to choroba o podłożu alergicznym. Zlikwidowanie objawów polega więc przede wszystkim na wykryciu alergenu i jego usunięciu z życia chorego. Później pozostaje już tylko stosowanie delikatnych, łagodzących kremów, które odżywiają skórę. Uważa się, ze egzema w dużym stopniu jest chorobą genetyczną, dziedziczoną z pokolenia na pokolenie.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły