Problem żylaków i pajączków dotyka co drugą kobietę i co piątego mężczyznę po 45 roku życia. Wbrew powszechniej opinii nie jest to problem przede wszystkim estetyczny.

Nieleczone żylaki mogą prowadzić do zakrzepowego zapalenia żył i sprzyjać rozwojowi trudno gojących się owrzodzeń.

Dotychczas dwiema najpopularniejszymi metodami leczenia żylaków były – metoda chirurgiczna oraz metoda laserowa. Obecnie coraz popularniejsza w Polsce staje się skleroterapia. Skleroterapia to niemal bezbolesny (wykonuje się go bez znieczulenia miejscowego) oraz nieinwazyjny zabieg, który pozawala na skuteczne zamknięcie żył i naczynek, co likwiduje problem żylaków, pajączków i podobnych na wiele lat.

Skleroterapia polega na ostrzykiwaniu naczynek i żył odpowiednim roztworem lub pianką. Zależnie do wykorzystywanych substancji wyróżnia się kilka odmian skleroterapii:

  • skleroterapia klasyczna – zabieg polega na wstrzykiwaniu sklerotyzantu bezpośrednio do żylaka;
  • skleroterapia piankowa – zabieg polega na wstrzykiwaniu pianki, co umożliwia skuteczne zamykanie żylaków o większej średnicy;
  • mikroskleroterapia – zabieg wykonywany przy pomocy bardzo cienkiej igły, co umożliwia leczenie niewielkich żylaków;
  • skleroterapia pod kontrolą USG – zabieg, podczas którego sklerotyzant może być precyzyjnie wprowadzany dzięki ciągłemu monitorowaniu pracy przy pomocy ultrasonografu.

Jako zabieg małoinwazyjny i niewymagający znieczulenia – tak ogólnego, jak i miejscowego – skleroterapia jest jednym z nielicznych metod leczenia, z których bez obaw mogą korzystać osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Dodatkowo, bardzo wysoka skuteczność zabiegu pozwala na efektywne leczenie niewydolności żył powierzchniowych i żył przeszywających.

O tym, czy skleroterapia jest najlepszym sposobem postępowania decyduje lekarz chirurg w oparciu o wywiad z pacjentem oraz analizę wyników badań, wśród których z pewnością nie zabraknie USG Dopplera.

Skleroterapia – co wolno, a czego nie wolno bezpośrednio przed i po zabiegu?

Pacjenci zakwalifikowani przez lekarza chirurga do leczenia mogą się spodziewać, że na dwa tygodnie przed planowaną datą zabiegu lekarz prowadzący zaleci przyjmowanie rutinoscorbinu. Zawierający witaminę C oraz rutynę rutinoscorbin wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza ryzyko wystąpienia przebarwień po zakończeniu zabiegu. Bezpośrednio przed zabiegiem nie należy nakładać na „operowaną” kończynę lub kończyny żadnych maści, kremów ani innych środków kosmetycznych oraz golić nóg. Zaleca się również wybór luźniejszej, niekrępującej ruchów odzieży i wygodnego obuwia.

Po zakończonym zabiegu następuje krótka obserwacja, jeśli lekarz nie zauważy żadnych nieprawidłowości pacjent zakłada specjalne pończoch uciskowe. Skleroterapia jest zabiegiem, bezpośrednio po którym pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Zaleca się jednak:

  • unikania bardzo intensywnego wysiłku fizycznego przez okres kilku tygodni,
  • unikania słońca,
  • odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry,

a w niektórych przypadkach również noszenie pończoch lub rajstop uciskowych.

Warszawa – prywatne gabinety chirurgiczne warte polecenia

Pacjenci z miasta Warszawa i okolic mają do dyspozycji wiele prywatnych gabinetów chirurgicznych, gdzie oferowana jest skleroterapia. Przed wyborem danego gabinetu warto sprawdzić opinie innych pacjentów, których nie brakuje na forach internetowych oraz fanpage wybranych gabinetów i przychodni.

Jednym z gabinetów, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród pacjentów z miasta Warszawa jest Poradnia Diagnostyczno Chirurgiczna Rad Med. Pacjenci cenią sobie Rad Med za kompleksowość oraz profesjonalizm. Poradnia od lat współpracuje z najlepszymi specjalistami z miasta Warszawa, dzięki czemu może zapewnić swoim klientom fachową obsługę oraz bezpieczeństwo.

W Rad Med. żylaki są leczone przy użyciu nowoczesnych metod – laserowe usuwanie żylaków oraz skleroterapia. Wybór metody leczenia jest każdorazowo dostosowywany do indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz historii choroby. Podczas konsultacji lekarz chirurg analizuje wyniki badań i wybiera najlepszy dla pacjenta kierunek leczenia.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...