Opalić się jest bardzo łatwo, zwłaszcza jeśli się ma do tego podatną skórę. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę jak ważna jest odpowiednia jej pielęgnacja po opalaniu.

Nie wystarczy zejść ze słońca, wziąć prysznic i gotowe. Skóra poddana promieniowaniu słonecznymi powinna być w należyty sposób pielęgnowana, aby jak najdłużej cieszyć się piękną, brązową opalenizną. Opalenizna pozostawiona sama sobie szybko stanie się bledsza i w końcu zaniknie. W jaki sposób oraz czym należy ją potraktować tuż po opalaniu?

Warto przypomnieć sobie na czym polega sam proces opalania.

Opalenizna powstaje na skutek reakcji skóry na promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego (bądź w solarium). Można powiedzieć, że jest to skutek uboczny powstający wtedy, kiedy melanina wydzielana przez melanocyty chroni skórę przed promieniowaniem UV. Jest to mechanizm ochronny przed szkodliwym działaniem słońca.

Skłonność do opalania, kolor skóry oraz włosów są uwarunkowane genetycznie i zależą od jakości, rozmiaru i barwy melanosomów, czyli pęcherzyków, które znajdują się w melanocytach. Osoby o jasnej karnacji, mające dużo piegów, jasne włosy powinny ostrożniej korzystać ze słońca, gdyż są bardziej narażone na oparzenia słoneczne. Często słońce barwi ich skórę na różowy kolor, trudniej jest się im opalić na brązowy odcień. Jako że główną funkcją melaniny jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV to tak długo jak wystawia się skórę na działanie promieni słonecznych jej synteza będzie zwiększona a tym samym opalenizna podtrzymywana. Unikanie słońca po opalaniu spowoduje szybsze blaknięcie skóry i utratę świeżo zdobytej opalenizny. Nie znaczy to, że codziennie trzeba leżeć plackiem przez kilka godzin na słońcu. Warto jednak co jakiś czas odsłonić ciało aby promienie słoneczne znowu pobudziły melanocyty do działania.

Po opalaniu skóra powinna być w odpowiedni sposób pielęgnowana, co pozwoli na dłużej zachować jej ładny odcień. Z pewnością podstawowym zabiegiem jaki należy wykonać jest wzięcie prysznica, który zmyje ze skóry pot, piasek, sól morską, pozostałości kremów z filtrem, czy również inne zanieczyszczenia. Oczywiście należy unikać bardzo zimnej wody, aby nie doznać szoku termicznego. Tak przygotowana i oczyszczona skóra chętniej wchłonie składniki specjalnych kremów po opalaniu. Dostępne są one na stronie sklep.soleo.pl. Nadają się do stosowania również po wizycie w solarium. Warto jest zastosować lekki balsam, który będzie łagodził zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Dzięki niemu skóra nie będzie się brzydko łuszczyła zachowa swoją elastyczność oraz sprężystość. Specjalne kosmetyki po opalaniu świetnie przedłużają trwałość opalenizny, nawilżają ją oraz regenerują. Efekty widać już nawet po pierwszym użyciu. Warto wybierać takie kosmetyki po opalaniu które bogate są w naturalne substancje mające dobroczynny wpływ na skórę. Są to na przykład aloes, makadamia, olej jojoba, olej z konopi, łagodzący panthenol, kolagen morski. Świetne działanie pielęgnujące ma również masło kakaowe również często będące składnikiem kosmetyków po opalaniu. Jeśli opalanie trwało zbyt długo i skóra w niebezpieczny sposób się zaczerwieniła, pojawiły się podrażnienia a niekiedy wręcz oparzenia wówczas konieczna jest dodatkowa pielęgnacja. Odpowiednie kosmetyki po opalaniu z aloesem i panthenolem powinny złagodzić podrażnienia skóry. Taki balsam bądź krem należy systematycznie wsmarowywać w skórę, aż podrażnienia zostaną zniwelowane.

Niewątpliwą zaletą przebywania na słońcu jest to, że podczas niego dochodzi w skórze do syntetyzowania witaminy D3. Warto więc korzystać z kąpieli słonecznych ale z głową i z umiarem. Pamiętając o późniejszej pielęgnacji skóry można na długo cieszyć się jej pięknym wyglądem.