Stare polskie powiedzenie mówi, że „ Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka.” I chyba coś w tym jest.

Wielu z nas uważa, że wszystkie czynności jakie wykonujemy w ciągu życia, robimy w sposób przemyślany i racjonalny. Tym czasem naukowcy udowodnili, iż większość czynności to nasze większe i mniejsze nawyki. Za przykład niech posłuży nam sposób w jaki o siebie dbamy, jakie potrawy spożywamy, jak dbamy o porządek, sposób wypoczynku - jedni wybierają aktywne ćwiczenia (siłownia, pływanie, fitness), inni wolą masaż. Amatorzy drugiej opcji mogą znaleźć oferty w Internecie wpisując np. masaż relaksacyjny warszawa. Również zamiłowanie do określonego gatunku kawy np. tchibo cafissimo według behawiorystów wiele może nam powiedzieć o naszym charakterze.

Działanie automatyczne według badaczy to aż czterdzieści procent naszych działań podejmowanych w ciągu dnia. Są one pozbawione świadomej analizy i stają się nawykowe. W pewnym momencie życia wybieramy określony sposób działania i później te sposoby zaczynają nad nami panować. Kiedy wejdzie nam coś w nawyk, myślenie zostaje wyłączone i postępujemy automatycznie. To mózg, dzięki wykształconym mechanizmom ustala, którym nawykom może pozwolić przejąć kontrolę (dzięki takiemu działaniu mózgu, który każdą rutynową czynność chce zamienić w nawyk ma możliwość trochę odpocząć). Jeśli mózg znajdzie konieczną i wystarczającą wskazówkę, wówczas uruchamia serię nawykowych zachowań. Wskazówka – wyzwalacz mówi mózgowi, że może przejść w tryb automatyczny i sugeruje, jaki nawyk uruchomić. Pętla nawyku kształtuje się na zasadzie: wskazówka – zwyczaj – nagroda. To nic innego jak pragnienie np. kiedy palacz zobaczy papierosa, jego mózg zaczyna przewidywać dopływ nikotyny. Już na sam widok papierosa wyzwala się pragnienie i uruchomienie całej serii zachowań.

Doskonale na kształtowaniu nawyków znają się marketingowcy – wiedzą jak zamienić kupowanie produktu w nawyk. Czasami nawyk bywa tak silny, że mózg korzysta wyłącznie z niego, wyłączając zdrowy rozsądek i logiczne myślenie. Ale te same mechanizmy naszej natury pozwalają nam przetrwać, bo pragnienia pozwalają mierzyć wysoko i osiągać wyznaczone sobie cele.

Nawyków mamy bardzo wiele: regularna gimnastyka, codzienna modlitwa, czytanie przy posiłkach, czy rozpoczynanie dnia od wypicia ulubionej kawy. Pewne nawyki mogą o nas wiele powiedzieć. Mieszkańcy naszego globu wypijają czterysta miliardów filiżanek kawy rocznie. Statystyczny Europejczyk dziennie wypija cztery filiżanki, a to daje sto sześćdziesiąt litrów kawy na osobę w ciągu roku. Nie dziwi więc fakt, że ten aromatyczny napój stał się przedmiotem wielu badań. Na podstawie rodzaju kawy, jej ilości w filiżance, jej mocy, rodzaju dodatków, sposobu jej picia (delektowania się, czy picia w biegu) stworzono portret psychologiczny kawoszy. I tak np. pijesz espresso - 1/3 kubka, to jesteś życzliwy, szybko się adaptujesz i naprawdę lubisz kawę.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki