Wiosna to nie tylko pierwsze słoneczne chwile, kwitnące łąki i świetna zabawa na świeżym powietrzu. Wystarczy kilka cieplejszych dni, aby powróciła plaga, która skutecznie potrafi popsuć nam plany i zamienić przyjemność w koszmar.

Kleszcze, bo o nich mowa, z każdym rokiem są coraz zuchwalsze i atakują ze wzmożoną siłą. Nie mają naturalnych przeciwników, więc żaden insekt lub zwierzę nie jest w stanie przetrzebić ich populacji. Są przy tym wyjątkowo mało wybredne. Kiedyś na spotkanie z nimi narażeni byli głównie grzybiarze i zwierzęta. Te małe pajęczaki wypatrywały swych ofiar w wilgotnych lasach. Dzisiaj, ze względu na ocieplenie klimatu, niechcianego gościa może przynieść do domu każdy z nas. Są zmorą wielbicieli parków i działkowców. Oto naturalne sposoby na pozbycie się ich z ogrodu.

Kleszcze w ogrodzie

Ulubione żerowiska kleszczy się nie zmieniają. Pasożyty preferują ciepłe i wilgotne miejsca. Skąd miałyby się wziąć w naszym ogrodzie? W taki sam sposób, w jaki przedostają się na skórę. Wystarczy, że jeden pajęczak zostanie przyniesiony na sierści zwierzęcia (np. gryzonia pasożytującego na naszej działce). Samica kleszcza jest w stanie złożyć tysiące jaj, a dorosłe osobniki doskonale radzą sobie bez pożywienia nawet przez dwa lata. O konsekwencjach spotkania z tymi kuzynami roztoczy nie ma co mówić – są groźne zarówno dla nas (przenoszą między innymi śmiertelnie niebezpieczną boreliozę), jak i dla domowych zwierząt. Niestety nie ma symptomów świadczących o obecności kleszczy w naszym ogrodzie. Przekonamy się o tym dopiero po ugryzieniu. Warto więc uprzedzić atak pasożytów i skorzystać z porad, jak w naturalny sposób pozbyć się kleszczy z naszego ogrodu.

Sposoby na kleszcze

Najważniejsza okaże się profilaktyka. Pamiętajmy o tym, że kleszcze uwielbiają wilgoć. Wszelkie rowy, w których utrzymuje się woda oraz oczka wodne staną się więc dla nich wymarzoną przestrzenią. Ich usunięcie znacznie zredukuje więc szansę pojawienia się pasożytów w ogrodzie. Bez trudu zakupimy także środki chemiczne wymierzone przeciwko agresywnym pajęczakom. Gwarantują wysoką skuteczność, jednak na pewno nie są rozwiązaniem idealnym – niszczą nie tylko populację kleszczy, ale także innych insektów, w tym tych, będących naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami. Naszym największym sprzymierzeńcem okaże się sama natura. Wystarczy zasiać na działce wybrane gatunki roślin, aby nie tylko cieszyć się ich pięknem, ale także skutecznie pozbyć się niechcianych kleszczy.

Rośliny przeciwko kleszczom

Tatarak – tatarakowe szuwary mogą stać się znakomitą ozdobą ogrodu, okażą się także naszym sprzymierzeńcem w walce z komarami i kleszczami. Olejek eteryczny wydzielany przez roślinę odstrasza oba znienawidzone gatunki, a dla człowieka jest w pełni neutralny. Możemy samodzielnie przygotować płyn do oprysku ogrodu lub zakupić gotowy produkt. Jego regularne rozpylanie na całej powierzchni działki z pewnością okaże się skuteczną bronią w walce z insektami.

Czeremcha – podobne działanie wykazuje także wywar z gałązek i liści czeremchy. Przygotowanie oprysku opiera się na wygotowaniu fragmentów drzewa i rozpyleniu ich w ogrodzie. Dzięki temu powinny z niego zniknąć nie tylko kleszcze, ale także komary i muchy.

Kocimiętka – pięknie wygląda i pachnie, na dodatek okazuje się skuteczną bronią w walce z wieloma gatunkami uciążliwych insektów, w tym kleszczy, komarów, much i karaczanów. Wystarczy, że posadzimy ją w kilku miejscach działki i pozwolimy wonnym substancjom unosić się w powietrzu. Oczywiście każdy właściciel kotów wie, jak te zwierzaki reagują na specyficzny zapach kocimiętki, więc jeżeli posiadamy takiego pupila musimy poważnie zastanowić się nad jej zastosowaniem. Poza tym – minusów brak.

Wrotycz – piękna żółta roślina stanie się ozdobą ogródka, a jej charakterystyczny zapach skutecznie odstraszy kleszcze, komary i muchy.

Cebula i chrzan – wyciąg lub proszek z tych niezwykle popularnych roślin pomoże nam w walce z kleszczami. Są nie tylko wyjątkowo uciążliwe dla tych małych pajęczaków, ale mogą także zabijać dorosłe osobniki.



Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki