Dłonie i stopy stanowią jedne z podstawowych fragmentów ciała. Nic dziwnego, że tak bardzo kładzie się nacisk na pielęgnację ich. Dla leczenia stóp narodziła się nawet specjalna, póki co raczkująca dziedzina medycyny – podologia, znana też pod nazwą podiatria.

Podologia – raczkująca dziedzina medycyny

Podologia stanowi dość młodą dziedzinę medycyny i z tej racji nie jest jeszcze rozwinięta, ani uregulowana, efektem czego ma różny charakter w różnych krajach. Przykładowo we Francji, Hiszpanii i Portugalii podologię studiuje się na wydziale medycyny, czyli wykształcony podolog równa się lekarzowi i może wykonywać małe operacje chirurgiczne. Za to w Niemczech, Rosji, Polsce, Czechach, czy Słowacji podologia przypomina bardziej kosmetologię niż medycynę, bo podolog kończy jedynie kurs i wykonuje zabiegi zbliżone do tych, które wykonuje kosmetyczka. Niezależnie od tego jaki zakres obowiązków występuje w podologii, dziedzina ta zajmuje się leczeniem stóp.

 

Podologia – między kosmetologią a lecznictwem

Zabiegi manicure, czyli pielęgnacji paznokci u dłoni, a także zabiegi pedicure, czyli pielęgnacji paznokci u stóp, nie zawsze wystarczają. Nie zawsze wystarczają też zabiegi pielęgnacji samych dłoni i samych stóp. O ile jeszcze w przypadku dłoni, które mniej narażają się na urazy, nie potrzeba specjalnych zabiegów, o tyle w przypadku stóp, na których się stoi i chodzi, a więc bardziej narażają się na urazy, specjalne zabiegi się przydają. Niekiedy bowiem potrzeba czegoś więcej niż zwykła pielęgnacja i wówczas z pomocą przychodzi podologia (sprawdź sprzęt podologiczny w ModnaKaja.pl). Zajmująca się stopami podologia po pierwsze odgrywa rolę kosmetologii, a po drugie odrywa rolę medycyny – stawia ona na pielęgnację stóp z naciskiem na ich profilaktykę i leczenie. W przypadku podologii przydaje się również wiedza z diabetologii, dermatologii, ortopedii i chirurgii. Z usług podlogicznych powinny korzystać przede wszystkim osoby z chorobami przemiany materii, z chorobami skóry, mięśni, kości i stawów oraz z wadami stóp i palców.

Przykładowe zabiegi podologiczne

Korzystając z usług podologicznych można się pozbyć wielu schorzeń na stopach, a jednocześnie przywrócić im estetyczny wygląd. Najpopularniejsze zabiegi podologiczne, które się wykonuje to usuwanie odcisków, nagniotków i modzeli, co robi się bezurazowo techniką skalpela i frezu. Dość popularne zabiegi podologiczne to również usuwanie brodawek, co robi się za pomocą metody chemicznej. Hiperkeratozą nazywa się znaczne pogrubienie warstwy rogowej naskórka wynikające z nadmiernego rogowacenia, a schorzenie to leczy podologia, która opracowuje specjalny preparat na hiperkeratozę zarówno miejscową, jak też rozległą. Oprócz zajmowania się stopą i jej placami, podologia wychodzi naprzeciw zajmowania się paznokciami. Obcinanie i oszlifowywanie paznokci, oczyszczanie zainfekowanych paznokci, zdejmowanie paznokci, rekonstrukcja paznokci, założenie klamry wyrównującej wrastające paznokcie – to tylko przykłady tego typu zabiegów. Podlogia nie musi, ale może też leczyć schorzenie palców krogulczych oraz haluksy.

 

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...