Zapuszczenie włosów to jedno, ale dbanie o włosy to drugie. Aby brodacz wyglądał elegancko, potrzeba mu swoją brodę wypielęgnować. Oprócz kosmetyków przydaje się też szczotka.

W końcu tak jak trudno obejść się bez grzebienia lub szczotki przy pielęgnowaniu fryzury, tak też trudno się obejść bez tych akcesoriów przy pielęgnowaniu brody.

Porost włosów

Włosy rosną na całym ciele, ale w jego pewnych częściach rosną gęściej. Najgęściejsza warstwa włosów występuje na głowie, a w przypadku mężczyzn także na twarzy. Włosy stanowią nitkowate, zrogowaciałe wytwory naskórka zbudowane z białek określanych keratynami. Na stan włosów wpływa stan skóry, bo odpowiadające za termoregulację i ochronę włosy wyrastają właśnie ze skóry. Włosy posiadają różne kolory: ciemne, rude, blond i siwe, mimo wszystko bardziej od koloru różnią się teksturą. Na głowie rosną włosy bardziej cienkie i proste włosy, z kolei na twarzy, na klatce piersiowej, czy w okolicach intymnych rosną włosy bardziej grube i kręcone włosy. Wynika to stąd, że na głowie włosy rosną od urodzenia, a na twarzy od okresu dojrzewania. Włosy na twarzy, w przeciwieństwie do włosów na głowie, to owłosienie, wiążące się ze zmianą poziomu hormonów zwanych androgenami. Niezależnie od miejsca występowania włosów, rosną one w niemal identyczny sposób sposób. Przeliczając porost włosów wychodzi, że na dobę rosną mniej więcej 0,5-0,6 milimetrów, na tydzień 4 milimetry, na miesiąc 1,5 centymetra, a na kwartał 5 centymetrów. Zapuszczanie fryzury lub brody przynosi efekty, ale oczywiście wymaga cierpliwości oraz pielęgnacji.

 

Znaczenie szczotki

Szczotkę stosuje się nie tyle do modelowania fryzury lub brody, ile do ich pielęgnacji, a przy tym pielęgnacji skóry. Chodzi o to, że skóra porośnięta włosami traci kontakt ze światem, a co za tym idzie zaczyna wysychać. W związku z tym, że kondycja skóry wpływa na kondycję wyrastających z niej włosów, pielęgnując skórę, pielęgnuje się włosy. Czesząc włosy szczotką zapewnia się jej pewnego rodzaju dostęp do odpowiadającej za lepsze samopoczucie witaminy D, pobudza się produkcję sebum odpowiadającego za nawilżenie skóry oraz pobudza krążenie krwi odpowiadające za dotlenienie. Oprócz tego za pomocą szczotki usuwa się łuszczący się martwy naskórek, który bez włosów zniknąłby sam, a w przypadku obecności włosów zatrzymuje się wśród nich. Oczywiście czesanie szczotką nadaje też samym włosom lepszego wyglądu. Jedne z bardziej popularnych i cieszących się zaufaniem akcesoriów tego typu to między innymi: szczotka do brody Captain Fawcett, szczotka do brody OAK oraz kartacz do brody Damn Good Soap.

 

Specyfika szczotki

Szczotka powinna odznaczać się optymalnymi rozmiarami, odpowiednią twardością włosia i wykonaniem z naturalnych materiałów. Szczotki do brody można dostać z rączką lub bez, przeważnie jednak występują bez niej, a ich rozmiary mają mniej więcej 12 centymetrów na 7 centymetrów, co oznacza, że nie są zbyt duże, ani nie są zbyt małe. Szczotki do brody, aby spełniały swoje funkcje i robiły to przez długie lata, muszą zostać wykonane z impregnowanego drewna i włosia dzika, czyli włosia najbardziej zbliżonego do naszego. Najważniejsze jednak, aby używać jej systematycznie, a pielęgnowanie zarostu stało się swoistym rytuałem.

 

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...