Kleszcze są coraz groźniejsze. Nawet 30% z nich może być nosicielami bardzo niebezpiecznych chorób w tym boreliozy. Sprawdź jak możesz się przed tym bronić.

Czy często zdarza Ci się spędzać czas w miłej, rodzinnej atmosferze w trakcie grzybobrania, polowania, biwaku lub wycieczki do lasu czy w góry? Niestety, miłe, rodzinne spędzanie współnego czasu może być przerwane przez z pozoru niewinne ukąszenie kleszcza.

Kleszcze mogą nas zaatakować niemal wszędzie – w lesie, w ogrodzie, na wycieczce w góry. Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, czego tak naprawdę niewiele osób jest świadomych.

Kleszcz pospolity jest niewielkim pajęczakiem, którego rozmiar to zaledwie do 4mm długości. W związku z niewielkim rozmiarem, do czasu ukąszenia, jego bytność na skórze jest nieodczuwalna i bardzo rzadko wykrywana. Kleszcz po napiciu się krwi potrafi zwiększyć swój rozmiar nawet 200 razy. Zagrożeni ukąszeniem są zarówno ludzie jak i zwierzęta domowe. Niezwykle istotne jest uważne obserwowanie swojego ciała oraz odpowiednia profilaktyka.

Po ukąszeniu niezwykle istotne jest zachowanie spokoju oraz jak najszybsze wyjęcie kleszcza przy pomocy pęsety lub innego przyrządu służącego do wyciągania kleszczy. Po wyciągnięciu kleszcza ranę należy zdezynfekować.

Niektóre kleszcze (dane pokazują, że w Polsce jest to około 30% kleszczy) są nosicielami niebezpiecznych wirusów i bakterii. Powszechnie stosowane testy z krwi nie dają często jednoznacznej odpowiedzi co do możliwości zakażenia, a na ich wykonanie trzeba poczekać wiele dni w związku z koniecznością wytworzenia przez rganizm przeciwciał. W tym czasie choroba może już zdążyć się rozwinąć w stan przewlekły.

Jakie jest zatem skuteczne rozwiązanie tego problemu? Rozwiązaniem tym jest badanie genetyczne kleszcza. Badanie to ma na celu wykluczenie możliwości zachorowania poprzez wykluczenie występowania chorobotwórczych mikroorganizmów w kleszczu. Kleszcza można przesłać do Laboratorium Blumed, które wykonuje tego rodzaju badania. Więcej szczegółów znajduje się na stronie http://badaniekleszcza.pl, gdzie można zamówić wykonanie badania kleszcza.

Kleszcza można oddać w stacjonarnych punktach odbioru kleszcza jak również wysłać go do laboratorium drogą pocztową.

Badanie kleszcza można przeprowadzić w kierunku następujących chorób: boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu, anaplazmozy i babezjozy.

Badanie kleszcza jest coraz popularniejszą metodą wykluczenia zakażenia boreliozą i innymi chorobami odkleszczowymi ze względu na to, że standardowe metody detekcji są dotychczas zawodne.

Istotne jest, żeby pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc istotna jest odpowiednia profilaktyka ukąszenia, używanie odpowiednich repelentów oraz jak najszybsze wyjęcie kleszcza po ewentualnym ukąszeniu, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki