Brak wody to brak życia. Brak wody w organizmie małego człowieka to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może przynieść poważne konsekwencje. Jak ustrzec swoje dziecko przed tym niebezpiecznym stanem?

Do odwodnienia u niemowląt dochodzi na całym świecie, niezależnie od szerokości geograficznej. Spadek wody w organizmie dziecka, poniżej pewnego ustalonego poziomu, powoduje zaburzenia w obrębie tkanek i komórek.

Dlaczego u dzieci odwodnienie pojawia się tak szybko?

Jest to związane z fizjologią niemowląt. Wymiana wody w maleńkim organizmie odbywa się nawet cztery raz częściej niż u dorosłej osoby, dlatego niemowę ma większe zapotrzebowanie na życiodajny płyn. Jest to także związane z szybszą utratą wody poprzez powierzchnię ciała – jest ona o wiele większa od masy dziecka. Dodatkowo komplikuje sprawę fakt, iż niemowlę nie ma na tyle rozwiniętej świadomości odczuwania pragnienia, aby móc uzupełnić wodę w przypadku odwodnienia. Pot, mocz, oddychanie, częsty płacz i procesy z nimi związane również wpływają na utratę wody, musi być ona zatem regularnie uzupełniana i podawana dziecku.

Objawy odwodnienia

Objawy odwodnienia u małych dzieci są bardzo charakterystyczne, wiążą się one z ogólnym osłabieniem organizmu, osłabioną reakcją na bodźce zewnętrzne, brakiem apetytu, nudnościami. Ciałko staje się wiotkie za sprawą obniżenia napięcia mięśni szkieletowych, pojawia się suchość w jamie ustnej, brak łez, wzdęty brzuch. Przy zaawansowanym stadium odwodnienia pojawiają się drgawki, obrzęk języka, spadek ciśnienia, a nawet utrata przytomności czy zapadnięcie w śpiączkę.

Najistotniejsza przyczyna to…

Najczęściej odwodnienie jest skutkiem biegunki lub wymiotów u dzieci. Podczas biegunki woda wydalana jest z organizmu razem kałem o, dość często, luźnej konsystencji. Dolegliwości te pojawiają się dość często w pierwszych miesiącach i latach życia maluszka, infekcje wywołane rotawirusami u dzieci najczęściej mają miejsce zimą. Dość ważne jest, by w tym czasie podawać dziecku doustne płyny nawadniające, które uzupełnią utracone elektrolity (dowiedz się więcej o roli elektrolitów w organizmie człowieka).

Innymi przyczynami, dość często zupełnie błahymi i możliwymi do uniknięcia, są: przebywania w dusznym pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura – przegrzanie organizmu i nadmierne pocenie się jest także powodem odwodnienia, wysoka gorączka, która również powoduje pocenie się, a wraz z nim ubytek płynów i soli mineralnych, przebywanie w ostrym słońcu, na upale.

 

Więcej na ten temat przeczytasz na www.orsalit.pl.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki