Kwas hialuronowy to substancja naprawdę niezwykła! I nie chodzi tu wcale o to, że dużo się o nim mówi, ale o to jak działa i jakie ma efekty.

Kwas hialuronowy jest bowiem powszechnie wykorzystywany w kosmetyce i medycynie estetycznie. Nie tylko zresztą tam. Ten niesamowity związek chemiczny jest przydatny także i w innych dziedzinach.

Czym tak właściwie jest kwas hialuronowy? Wbrew nazwie nie jest to wcale kwas a… cukier! Przynajmniej z punktu widzenia chemika. Dla przeciętnego człowieka wystarczy wiedzieć, że jest również nazywany eliksirem młodości. Ten związek organiczny występuje powszechnie w każdym żywym organizmie. Jest ważnym składnikiem tkanki łącznej. U człowieka znajdziemy go przede wszystkim w skórze – nie dziwne zatem, że jest wykorzystywany do redukcji zmarszczek! Ale jest też w stawach (dokładniej: w mazi stawowej) i oku. Jego główną funkcją jest wiązanie wody w komórkach. W tym kontekście jest zresztą bardzo efektywny. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ze sobą około 250 cząsteczek wody. To oznacza, że 1 gram kwasu może związać aż 6 litrów wody! Kwas hialuronowy zapewnia więc odpowiednie nawilżenie tkanek. Bez niego nie funkcjonowałyby one poprawnie. Nawet samopoczucie człowieka byłoby gorsze, gdyby nie jego obecność. Sam kwas hialuronowy jest bezbarwny i zazwyczaj w różnego rodzaju medykamentach jest podawany w formie żelu.

Niestety, choć kwas hialuronowy ma tak wspaniałe działanie i jest go w organizmie tak dużo, to wraz z wiekiem jego produkcja w organizmie maleje. Zmarszczki są jedną z oznak tego, że w skórze jest go mniej niż we wcześniejszych latach życia. To między innymi dlatego jest on nazywany eliksirem młodości – jest to jedna z substancji, które świadczą po prostu o tym, że skóra jest młoda. Ale jest też jeszcze jeden powód. Jego ubytki w organizmie można bowiem uzupełnić. Są różne metody, aby tego dokonać. Nie bez powodu wiele kremów, które mają pomóc w opóźnianiu skutków starzenia, zawiera kwas hialuronowy. Można jednak także przeprowadzać iniekcje, podawać go w kapsułkach i na wiele innych sposobów.

Kwas hialuronowy ma pozytywne działanie nie tylko na skórę. Nawilża także włosy i wzmacnia paznokcie. Jest stosowany również jako płyn, w którym można trzymać soczewki. Co za tym idzie, znajdziemy go i w kroplach do oczu. Znajdziemy go bowiem w łzach. Kwas hialuronowy załagodzi więc również podrażniania oka (jest stosowany np. do leczenia tzw. zespołu suchego oka). W stawach kwas hialuronowy działa jak smar, zapewniając odpowiednie nawilżenie i chroniąc powierzchnie przed degeneracją. Z kolei w chrząstce oprócz elastyczności i odporności na uszkodzenia, pomaga w jej odżywianiu, umożliwiając transport substancji odżywczych. Warto przy okazji dodać, wracając do skóry, że i w niej pełni funkcję ochronną. To dzięki niemu skóra nie wiotczeje i wysycha pod wpływem czynników atmosferycznych – ostrego słońca, wiatru czy temperatury.

Nie można też zapominać o tym, że kwas hialuronowy stosowany jest jako wypełniacz. Oprócz zastosowania do kremów czy zabiegów na zmarszczki, pozwala on bowiem modelować sylwetkę i kontur poszczególnych części ciała. Do pewnego czasu stosowano go nawet zamiast silikonowych implantów, jednakże utrudniał on badania mammograficzne. Mimo to w innych częściach ciała – uda, pośladki, usta, policzki – nadal jest stosowany do modelowania, czego przykładem jest Centrum Medyczne Plus Med: http://plusmed.info.pl/kwas-hialuronowy/. Trzeba przy tym podkreślić, że wszystkie te zabiegi pomagają w uzupełnieniu niedoborów kwasu hialuronowego, ale w większości przypadków kurację trzeba powtórzyć. Wszystko przez to, że substancja ta substancja ta znika po jakimś czasie w wyniku naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Zabiegi są jednak bardziej trwałe niż przy wykorzystaniu botuliny, czyli botoxu (przynajmniej w niwelowaniu zmarszczek).

Dobrze też zaznaczyć, że kwas hialuronowy to substancja w pełni bezpieczna. Występuje w końcu w organizmie w sposób naturalny. Jej podawanie nie powinno się więc kończyć powikłaniami, aczkolwiek w niektórych wypadkach po zabiegach może wystąpić uczucie bólu w miejscu iniekcji, zgrubienie skóry (czasowe wszakże), obrzęk czy zaczerwienienie. Te odczucia i zmiany znikają jednak po paru dniach. Zasadniczo więc zabiegi wykorzystujące kwas hialuronowy są w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Nawet w przypadku wykorzystania go do modelowania, nie trzeba bowiem używać skalpela. Kwas hialuronowy jest więc naprawdę niezwykłą substancją i wszelkie pochwały pod jego kątem są uzasadnione.