Zastanawiasz się nad wyborem rodzaju antykoncepcji? Poznaj dostępne metody i zdecyduj, która z nich w największy stopniu sprosta twoim oczekiwaniom.

Obecnie na rynku dostępnych jest całkiem spora ilość środków antykoncepcyjnych. Różnią się one między sobą zarówno sposobem użycia, wyglądem, ceną, jak i skutecznością. W praktyce rozróżnimy jednak 3 rodzaje metod antykoncepcyjnych, a mianowicie chemiczne, mechaniczne oraz hormonalne.

Metody chemiczne

Do metod chemicznych zaliczyć należy m.in. żele i kremy plemnikobójcze, pianki antykoncepcyjne czy też globulki dopochwowe. Zasada działania metod chemicznych oparta jest na środkach plemnikobójczych, których zadaniem jest rzecz jasna zniwelowanie żywotności plemników. Poza tym wpływają one na zagęszczenie śluzu szyjkowego, tym samym torując niejako drogę do komórki jajowej. Metody chemiczne – choć proste w użyciu i w zdecydowanej większości przypadków dostępne bez recepty - posiadają jednak liczne wady. Jedną z największych jest dość niska skuteczność wynosząca – w skali Pearla – od 6 do 26. Oznacza to więc, że na 100 kobiet stosujących wspomniane metody chemiczne, od 6 do 26 pań zaszło w ciążę.

Metody mechaniczne

Do metod mechanicznych zaliczamy przede wszystkim prezerwatywy – które poza działaniem antykoncepcyjnym chronią także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – a także wkładki domaciczne czy też błony pochwowe. Działanie metod mechanicznych sprowadza się do stworzenia fizycznej bariery uniemożliwiającej plemnikom dotarcie do komórki jajowej. I choć wszystkie, wspomniane środki są proste w stosowaniu i w żaden sposób nie ograniczają płodności, to jednak posiadają wadę w postaci dość niskiego wskaźnika Pearla, w który – w przypadku prezerwatyw – wynosi 7-14, 1- 4 dla wkładki domacicznej i 2 – 25 dla błon dopochwowych.

Metody hormonalne

Powszechnie wiadomo, że w ciągu całego życia kobiety istnieją dwa okresy, kiedy to zajście w ciążę nie jest możliwe. Chodzi mianowicie o menopauzę oraz – jak na ironię – ciążę właśnie. Wspomnianą zasadę działania zastosowano w środkach hormonalnych tworząc medykamenty, których zadaniem jest naśladowanie wspomnianych okresów. Do metod hormonalnych zaliczamy więc tabletki antykoncepcyjne (zarówno jedno- , jak i dwuskładnikowe), plastry antykoncepcyjne, pierścień dopochwowy, zastrzyk bądź też implant antykoncepcyjny. Co jednak najistotniejsze to fakt, że wszystkie, wymienione środki mogą pochwalić się bardzo wysoką skutecznością wynoszącą w skali Pearla od 0,1 do 0,54. Niestety, ich wadą jest dość obszerna lista efektów ubocznych, które mogą – lecz nie muszą! – skutkować stosowaniem danego środka.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki