Podczas ciąży w ciele matki zachodzi wiele zmian. Temu niecodziennemu stanowi towarzyszą zmiany zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Każdy tydzień przynosi nowe doznania oraz doświadczenia. Co dzieje się, gdy wejdziemy w 27 tydzień ciąży? Jak rośnie maluch i jak reaguje ciało kobiety?

27 tydzień ciąży to nic innego jak wejście w III trymestr, czyli w ostatnią prostą w drodze do wzięcia w ramiona wyczekiwanego dziecka. Niestety nie oznacza to, że okres ten będzie najprzyjemniejszy i minie bezobjawowo. To właśnie teraz zaczną nam dokuczać dolegliwości spowodowane zwiększającą się masą oraz wielkością maluszka. Również on sam zmieni się, a jego poszczególne organy znacznie się rozwiną.

Dziecko w 27 tygodniu ciąży

W tym momencie malusz mierzy ok. 25 cm, ale nie zdziw się, kiedy lekarz powie o 10 cm więcej. W 27 tygodniu ciąży zmienia się sposób mierzenia dziecka z: od głowy do pupy na od głowy do stóp. Dziecko waży teraz ok. 1 kilograma i od teraz będzie intensywnie przybierało na wadze. Dzięki temu jego buzia stanie się okrąglejsza i coraz bardziej zacznie przypomina bobasa. Mózg stale rośnie i coraz bardziej się fałduje. W 27 tygodniu ciąży ostatecznie wykształca się siatkówka oka oraz otwierają się powieki. Wyraźnie umie już rozróżnić bodźce w postaci jasnego światła. Jeżeli w czasie badań specjalistycznych rozświetli się wnętrze macicy, malec odwraca się od źródła światła. Dziecko ma teraz więcej kubków smakowych niż będzie miało po porodzie i coraz lepiej wyczuwa różnice w smaku wód płodowych w zależności od tego, co zjadła mama. Kobieta często odczuje to w postaci czkawki lub kopania. W ostatnich tygodniach ciąży dziecko przesypia około 15 godzin na dobę, a nawet ma marzenia senne. Pomału zanika meszek na skórze i wiele maluchów zmienia pozycję, ustawiają się główką do dołu. Bardzo ważną zmianą jest także proces kostnienia kości, który wymaga wzbogacenia diety matki o wapń.

Twoja ciąża i 27 tydzień

Nawet jeśli do tej pory kobieta jeszcze nie odczuła dolegliwości, jakie niesie ze sobą ciąża 27 tydzień z pewnością to zmieni. Macica osiąga wielkość porównywalną do dyni lub piłki do koszykówki. Powiększony brzuszek zaczyna utrudniać codzienne czynności, dodaje uczucia ciężkości i dyskomfortu, a także rosnący maluch silnie napiera na pęcherz. Rozciągnięcie mięśni dna macicy może spowodować nietrzymanie moczu, nawet podczas kichnięcia lub głośnego śmiechu. W tym czasie przyszłej mamie może doskwierać zgaga oraz świąd brzucha. Podobnie, jak rośnie maluch, również kobieta zwiększa swoją masę – nawet o 8 kg! Może to powodować problemy ze snem, częste wstawanie w nocy do łazienki, obrzęki oraz niepokój związany z porodem. W nocy często pojawiają się też skurcze łydek, dłoni czy stóp, które świdczą o zakłóceniu równowagi elektrolitowej pomiędzy jonami potasu, wapnia i magnezu. W 27 tygodniu ciąży przyszła mama powinna wykonać kilka badań kontrolnych, takich jak: morfologia krwi, badanie moczu, badanie USG, pomiar ciśnienia i wagi ciała oraz wysokość dna macicy. Należy też kontynuować zbilansowaną dietę, ruch na świeżym powietrzu (o ile nie ma zastrzerzeń lekarza) oraz przyjmowanie suplementów diety. Więcej informacji tutaj: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/27.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki