Kiedy rodzi się dziecko, na rodziców spada mnóstwo nowych obowiązków. Jednym z nich jest dbałość o higienę malucha.  Ta, wydawałoby się prosta, czynność nierzadko sprawia młodym rodzicom wiele problemów. Pojawiają się pytania, co i jak robić, by nie zrobić dziecku krzywdy.

Higiena intymna maluchów sprowadza się do dokładnego mycia ich najbardziej wrażliwych części ciała. I tu uwaga: czynność ta powinna być wykonywana przy każdej zmianie pieluszki, a nie tylko przy kąpieli. Dlatego obok przewijaka powinny znaleźć się:

- zapasowa pieluszka

- waciki i miseczka z wodą lub jednorazowe chusteczki

- kosz na brudne pampersy i zużyte chusteczki

- zapasowe ubranko (czasem może być bardzo potrzebne)

- krem przeciw odparzeniom

Następnym krokiem jest rozebranie dziecka. Kolejne czynności zależą od płci malucha, inaczej bowiem wygląda mycie okolic intymnych chłopców, a inaczej dziewczynek.

Higiena dziewczynki

Narządy intymne dziewczynki myjemy zawsze z góry na dół, innymi słowy, od cewki moczowej do odbytu. Odwrotny kierunek może skutkować przeniesieniem groźnych bakterii odbytu do ujścia cewki moczowej, co w konsekwencji grozi stanem zapalnym narządów dróg moczowych oraz maleńkiej pochwy. Gąbka, choćby nie wiem jak bardzo lubiana przez dziecko, nie jest dobrym pomysłem. Zazwyczaj gąbki i myjki są wilgotne, co sprzyja rozwojowi bakterii. Lepiej myć dziecko jednorazowym wacikiem namoczonym w wodzie lub jednorazową chusteczką. Wargi sromowe dziewczynki trzeba delikatnie rozchylić, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Nigdy nie należy robić tego na siłę. Gdyby okazało się, że wargi sromowe są zlepione, trzeba udać się do lekarza pediatry.

Nowa pieluszka powinna być na tyle luźna, by nie utrudniać swobodnego dostępu powietrza.

Gdy dziewczynka skończy rok, można zacząć stosować płyny do higieny intymnej dla dziewczynek.

Higiena chłopca

Różnice w budowie anatomicznej wymuszają inny sposób mycia chłopca. Tutaj kierunek nie ma aż tak dużego znaczenia, za to ważne jest, by dokładnie oczyścić wszystkie fałdki znajdujące się pod siusiakiem i workiem mosznowym. Te miejsca są najbardziej narażone na otarcia, podrażnienia i odparzenia. W przypadku zauważenia niepokojących objawów można zastosować krem przeciw odparzeniom.

W żadnym wypadku nie wolno na siłę oddzielać napletka od żołędzi, Chociaż w późniejszym okresie życia jest to czynność niezbędna do zachowania higieny, u małych chłopców napletek jest zrośnięty z żołędzią. Oddzielenie przychodzi z czasem. Jeżeli coś nas niepokoi w wyglądzie siusiaka można przemywać go naparem z rumianku.

Więcej na temat higieny intymnej można przeczytać na www.piramidazdrowiaintymnego.pl