Przyjęło się uważać, że menopauza dotyczy kobiet, które przekroczyły czterdziesty rok życia, a nawet czterdziesty piąty. Tymczasem nierzadko pierwsze objawy menopauzalne pojawiają się już po trzydziestym roku życia. Jak ich nie przegapić?

Okres przekwitania, menopauza, klimakterium – te określenia niby łatkę przypinamy kobietom, które z racji wieku nie myślą o macierzyństwie. Przekroczyły czterdziesty rok życia, mają ustabilizowaną sytuację rodzinną i materialną, wychowały dzieci. Młode kobiety pierwsze objawy menopauzy zazwyczaj odczytują jako przejściowe problemy zdrowotne, brak miesiączki kojarzą z zaburzeniami hormonalnymi. Tymczasem prawidłowe rozpoznanie objawów to pierwszy krok do zahamowania menopauzy i przywrócenia prawidłowej czynności jajników.

 

Do powszechnych objawów okresu menopauzalnego należą:

- uderzenia gorąca

- duszności

- bóle mięśni i stawów

- brak miesiączki

- suchość pochwy i ból przy stosunku (w tym wypadku pomocy można szukać na www.hydrovag.pl)

- wahania nastroju

- problemy z nietrzymaniem moczu

- bezsenność

- przybieranie na wadze

- stany depresyjne

- problemy z pamięcią i koncentracją

- wypadanie włosów

 

 

Dlaczego dochodzi do przedwczesnej menopauzy? Powodów może być wiele, od skłonności genetycznych poprzez późno przebytą odrę i świnkę, do chorób autoimmunologicznych, szczególnie chorób tarczycy i stawów. Powodem może być także przebyta kuracja antynowotworowa. Na wczesną menopauzę narażone są także kobiety palące papierosy.

 

Przedwczesna menopauza zazwyczaj jest dla młodej kobiety przykrą niespodzianką, szczególnie jeśli planuje ona potomstwo. Zamiast złorzeczyć i rozpaczać trzeba koniecznie udać się do ginekologa, który po potwierdzeniu diagnozy zaproponuje odpowiednią kurację. Najpierw jednak zleci szereg badań, między innymi USG narządów rodnych, oznaczenie poziomu prolaktyny, estrogenów, FSH i progesteronu, kontrolę tarczycy, oznaczenie TSH. Jeśli wyniki będą faktycznie wskazywały na przedwczesną menopauzę konieczne będzie przyjmowanie hormonów, które zapobiegną wygaszaniu czynności jajników i przywrócą zdolność do powołania na świat dziecka. W sytuacji gdy miesiączka powróci na ogół konieczne jest zmniejszenie dawki leków, z czasem może udać się je odstawić całkowicie.

 

Powrót miesiączki, a co za tym idzie, płodności to ponowna konieczność rozpoznania dni płodnych i niepłodnych. W takim wypadku przydatny będzie kalkulator dni płodnych dostępny na: kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/

 

Wczesna menopauza to nie wyrok. Jednak kobieta musi być świadoma zmian jakie dzieją się w jej organizmie i przede wszystkim nie oszukiwać siebie samej, że „to na pewno nie to”.