Badanie ABR to inaczej badanie słuchowych potencjałów pnia mózgu. Jest nieinwazyjne i bardzo precyzyjne, może być wykonywane bez względu na wiek, służy określeniu miejsca uszkodzenia słuchu.

Badanie ABR polega na obserwacji reakcji mózgu na dźwięk. W ten sposób można stwierdzić czy badany ma wadę słuchu oraz jak bardzo jest ona zaawansowana.

Jak wygląda badanie ABR?

Badanie ABR polega na umieszczeniu na głowie oraz skroniach cztery elektrody. Następnie pacjentowi zakłada się słuchawki, z których wydobywają się dźwięki o różnej częstotliwości. Każdy dźwięk odtwarzany jest kilkukrotnie, za każdy razem ma on inne natężenie. Elektrody mierzą reakcje nerwowe pnia mózgu na poszczególne dźwięki, aby później przesyłać dane do komputera. Wyniki otrzymuje się w formie wykresu. Dużą zaletą takiego badania jest to, że może być ono przeprowadzone nawet u niemowląt.

Przygotowanie do badania ABR

Osoba przygotowująca się do badania ABR powinna mieć przede wszystkim dobrze oczyszczony przewód słuchowy. Ponieważ nie jest to badanie inwazyjne nie trzeba bać się bólu ani dyskomfortu. W przypadku dzieci sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż mali pacjenci nie zawsze chcą skłonni do współpracy. Jeżeli dziecko źle znosi wizyty lekarskie, najlepiej, aby przespało badanie. Ze względu na to zaleca się, aby maluch stawił się na badanie zmęczony, dzięki temu jest większa szansa, że prześpi cały test, co oszczędzi steru zarówno jemu, jak i rodzicom. Dzieci od 6 miesięcy do 7 roku życia zazwyczaj mają problemy z nieruchomym leżeniem w czasie badania, dlatego w niektórych wypadkach konieczne jest podanie narkozy, choć lekarze przeważnie unikają takiego rozwiązania.

Jak przygotować dziecko do podania narkozy?

Badanie ABR zazwyczaj jest wykonywane dzieciom, które nie są zbyt cierpliwymi pacjentami. Chociaż podanie narkozy to ostateczność, w niektórych sytuacjach niestety nie ma innego wyjścia, aby móc przeprowadzić testy. Gdy lekarz zdecyduje o podaniu dziecku narkozy, powinniśmy wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji. Dzieci, które ukończyły rok oraz starsze przed badaniem nie powinny spożywać pokarmów ani pić płynów innych niż woda. W przypadku dzieci do 12 miesiąca życia, które są karmione mlekiem matki, powinny być nakarmione 4 godziny przed wykonaniem testów. W przypadku karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym ten czas się wydłuża do 6 godzin. Dwie godziny przed podaniem narkozy dziecko nie może jeść ani spożywać żadnych płynów.

Czy badanie ABR jest bolesne?

W czasie badania pacjent leży na wznak, na czole oraz za jego lewym i prawym uchem zostają umieszczone specjalne elektrody, które mierzą reakcje nerwowe pnia mózgu na poszczególne sygnały akustyczne. Badanie jest nieinwazyjne oraz bezbolesne, nie jest potrzebne znieczulenie, chociaż niekiedy wskazane jest podanie narkozy, jeżeli pacjent nie jest w stanie leżeć nieruchomo. Dzięki badaniom ABR można zdiagnozować wady słuchu nawet u niemowląt, tak więc są to testy bardzo przydatne. Wyniki badań omawia z pacjentem laryngolog.

Artykuł poleca serwis http://gaudium.com.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki