Czym jest reumatyzm? Termin reumatyzm odnosi się do schorzeń stawów, które cechuje przewlekły i powracający ból dotyczący różnych lokalizacji w ciele pacjenta.

Z uwagi na rozległość omawianego zagadnienia bardziej trafne wydaje się określenie podobnych schorzeń jako choroby reumatyczne.

Objawy reumatyzmu

Objawy reumatyzmu to przede wszystkim wspomniany ból, o charakterze nawracającym i przewlekłym. Dotyczy on stawów w różnych miejscach i bywa dotkliwy do tego stopnia, że pacjent nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.

Rodzaje chorób reumatycznych

W zależności od miejsca występowania można wymienić różne rodzaje chorób o charakterze reumatycznym. Jedną z nich jest gościec postępujący, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Jego głównymi objawami jest sztywność, obrzęk i ból stawów rąk oraz stóp. Charakterystyczna dla tego schorzenia jest sztywność poranna, wynikająca z nagromadzenia płynu zapalnego oraz obrzęku tkanek. Może ona trwać nawet godzinę i powtarzać się także po okresie nieporuszania stawem.

Warto wspomnieć, że reumatoidalne zapalenie stawów jest schorzeniem dotyczącym całego organizmu i nieograniczającym się wyłącznie do stawów. Szczególnie długotrwała choroba przyczynia się do powstawania zmian w narządach i może skutkować powstawaniem guzków reumatoidalnych w różnych miejscach w ciele, miażdżycą, uszkodzeniem serca, płuc oraz nerek. Niektóre z wspomnianych powikłań są skutkiem leków stosowanych w chorobie reumatoidalnej.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest kolejną odmianą reumatyzmu. Cechuje ją ból, który szczególnie nasila się pod koniec dnia, gdy stawy są przemęczone całodzienną aktywnością fizyczną. Choroba zwyrodnieniowa może dotyczyć stawów jednej kończyny, jak również kręgosłupa na całej długości.

Reumatyzm tkanek miękkich odnosi się do okolic barku i łokcia. Jego przyczyną jest długotrwałe przeciążenie mięśni i powstawanie w jego skutek mikro urazów we wspomnianych lokalizacjach.

Oprócz wymienionych powyżej najbardziej znanych chorób reumatycznych, do grupy tych schorzeń zalicza się także zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie ścięgien, bóle pleców oraz szyi.

Przyczyny reumatyzmu

Przyczyny zapadania na choroby reumatyczne dzielą się na kilka grup. Pierwszą z nich są czynniki genetyczne - jeśli w rodzinie ktoś chorował na reumatyzm, istnieje spore prawdopodobieństwo, że choroba ta powtórzy się w kolejnych pokoleniach

Zaburzenia immunologiczne także mają swój wpływ w powstawaniu reumatyzmu. Układ odpornościowy atakujący własne komórki może przyczynić się do wystąpienia poważnych schorzeń, w tym omawianego reumatyzmu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na pojawienie się choroby reumatycznej są wpływy środowiskowe oraz styl życia. Warto w celu profilaktyki reumatyzmu uprawiać sport, zdrowo się odżywiać oraz dbać o prawidłową postawę i kręgosłup.

Leczenie reumatyzmu

W leczeniu reumatyzmu szczególnie ważna jest wczesna i prawidłowo postawiona diagnoza. Daje ona szansę na szybkie rozpoczęcie terapii, mogącej powstrzymać rozwój dalszych zmian, które zignorowane stają się nieodwracalne.

Wśród leków farmakologicznych stosowanych w leczeniu reumatyzmu można wymienić środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, podawane głównie w postaci maści oraz żelów. Dodatkowo bardzo istotna jest rehabilitacja ruchowa oraz prawidłowa dieta. W terapii bólu reumatycznych doskonale sprawdzają się również masaże, ekspozycja na skrajne temperatury oraz magneto i laseroterapia. Zalecany jest także udział w leczeniu uzdrowiskowym, adresowanym do osób zmagających się z chorobami reumatycznymi.

Po więcej informacji na temat reumatyzmu zapraszamy na stronę: http://reumatyzm.net.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki