Bulgotanie, uczucie ciężkości, pełności i rozdęcia, powiększenie obwodu brzucha, gazy oraz bóle brzucha. Tak mogą objawiać się wzdęcia.

Objawami nieprzyjemnego dyskomfortu są także uczucie napięcia i ucisku w brzuchu, głośne przelewanie się treści pokarmowej i burczenie w brzuchu. Wzdęcia, które są zaburzeniem funkcji przewodu pokarmowego to niezwykle krępująca, choć na ogól błaha dolegliwość. Wzdęcia, a co za tym idzie - nieprzyjemne bóle brzucha mogą dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, płci i sytuacji zdrowotnej.

Wzdęcia to olbrzymi dyskomfort psychiczny i stres związany z wyglądem oraz dodatkowymi centymetrami w okolicy talii. Mało która dolegliwość potrafi wywołać takie rozdrażnienie i irytację. Osoba odczuwająca ucisk i bóle brzucha jest w pewnym sensie wykluczona z codziennego życia. Wzdęcia nie pozwalają skoncentrować się na tym, co najważniejsze. Odbierają radość życia i znacznie obniżają jego jakość. Dobra wiadomość jest jednak taka, że ze wzdęciami można walczyć, a przy odrobinie wytrwałości, można je całkowicie pokonać. Jakie są przyczyny dyskomfortu i jak pokonać bóle brzucha wynikające ze wzdęć? O tym w dzisiejszym artykule.

Częste przyczyny wzdęć

Przyczyny wzdęć mogą być różne. Specjaliści przyjmują, że wynikają one z nieprawidłowej gospodarki gazami oraz nadwrażliwości jelit. Bardzo często wzdęcia powodowane są przez nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni ścian brzucha. Wśród winowajców odpowiedzialnych za wzdęcia i bóle brzucha wymienia się także stres, mało aktywny styl życia oraz nieodpowiednią dietę. Duży wpływ na pojawienie się dyskomfortu ma spożywanie białego pieczywa, jedzenie potraw tłustych, ciężkostrawnych i smażonych, a także spożywanie produktów wzdymających, w tym głównie roślin strączkowych. Również częste spożywanie słodyczy może mieć istotny wpływ na wzdęcia i bóle brzucha. Nie bez znaczenie jest także częste spożywanie napojów gazowanych.

Dietetycy są zgodni również co do tego, że duży wpływ na wzdęcia i bóle brzucha ma nie tylko to, co jemy, ale także to, jak jemy. Jedzenie w pośpiechu i byle jak bardzo sprzyja powstawaniu dyskomfortu w obrębie brzucha. Również jedzenie przed snem sprzyja wzdęciom. U niektórych osób nieprzyjemna dolegliwość może wynikać z nietolerancji pokarmowej. W ostatnim czasie coraz częściej mamy do czynienia z nietolerancją glutenu i laktozy, które lubią objawiać się bólami i wzdęciami brzucha.

Pomoc z domowej apteczki

Krople żołądkowe, herbatki ziołowe i ciepłe okłady potrafią przynieść ulgę w bólu spowodowanym wzdęciami. Doskonałym rozwiązaniem jest mięta, która wpływa na poprawę układu trawienia i stymuluje wydzielanie soku żołądkowego. Pomocna jest również melisa o właściwościach uspokajających, która skutecznie pobudza czynności trawienne żołądka. Ulgę w dyskomforcie przyniesie też koper włoski o działaniu rozkurczowym. Z domowej apteczki warto sięgnąć także po imbir i majeranek, które wspomagają trawienie i działają przeciwskurczowo. Wzdęciom zapobiega też napar z bazylii.

Na bóle brzucha spowodowane wzdęciami pomocne są także ciepłe okłady. Ciepło wydzielane przez termofor, działa rozkurczowo i łagodzi kolkę. Dyskomfortu pomoże pozbyć się także delikatny masaż brzucha. Aby odczuć ulgę w cierpieniu, brzuch należy masować dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki