Nadmierne owłosienie twarzy u kobiet to poważny problem, który ma długofalowe skutki dla osób cierpiących na to schorzenie. Często utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie, źle odbija się na związku lub utrudnia znalezienie partnera oraz jest powodem zaniżonej samooceny i kompleksów

Hirsutyzm oznacza pojawianie się u kobiet nadmiernego owłosienia na twarzy, głównie w okolicach podbródka i górnej wargi, ale także na policzkach. Często włosy są na tyle gęste i długie, że są bardzo łatwo widoczne i trudno ukryć ich obecność. To poważny problem estetyczny, który może powodować również problemy psychiczne, doprowadzając nawet do depresji.

Przyczyny hirsutyzmu

Głównym powodem nadmiernego owłosienia u kobiet jest zaburzona gospodarka hormonalna, w tym nadprodukcja androgenu, hormonu sterydowego właściwego dla mężczyzn. U kobiet on także występuje, tyle że w niewielkich ilościach, a zaburzenie jego wydzielania prowadzi do zmian w organizmie, do maskulinizacji. Nadmierne owłosienie na twarzy może także być okresowym skutkiem ubocznym przyjmowania pewnych leków tych, które mają w swoim składzie steroidy anaboliczne, testosteron, danazol i metyrapon.

Włosy na twarzy mogą się pojawić także w wyniku ciąży, czy zaburzenia metabolizmu oraz w okresie dojrzewania. Są także bardziej poważne czynniki, które stoją za tym symptomem np. zespól Cushinga, rak jajników lub nadnercza, przerost jajników, a także czynniki genetyczne. Jak widać, przyczyn może być wiele, warto zatem ustalić, co jest powodem w konkretnym przypadku, aby ustalić z lekarzem bardziej odpowiednie leczenie.

Jak usunąć nadmierne owłosienie z twarzy? 

Nadmierne owłosienie na twarzy to problem, który można zwalczać na różnorodne sposoby. Jedną z opcji jest laserowe usuwanie owłosienia. Wykonywany przez specjalistów, wymaga kilku sesji laserowych, ale skutkuje usunięciem włosów na kilka miesięcy. Podobnie działa kuracja zwana IPL, z tym że tutaj zamiast lasera włosy usuwa się wiązkami światła lub elektroliza, która polega na rażeniu włosa prądem. Ten ostatni zabieg uznaje się za bolesny, poza tym potrzebne jest więcej niż 12 sesji, aby był skuteczny. Wymienione zabiegi są długotrwałe, zwykle także wymagają pokaźnych nakładów finansowych. Mniej kosztowna, choć równie bolesna jest depilacja woskiem, która jednak może podrażniać delikatną skórę twarzy.

W walce z hirsutyzmem, oprócz usuwania włosów, można także posiłkować się preparatami, które spowalniają ich wzrost, takimi jak kremy. Same nie są w stanie zniszczyć owłosienia, ale sprawią, że efekt innych zabiegów będzie utrzymywał się dłużej. Warto także zgłosić się do lekarza, aby wspólnie ustalić sposoby uregulowania gospodarki hormonalnej, szczególnie poziomu androgenu, który jest główną przyczyną występowania schorzenia.

Hirsutyzm to problem bardzo wstydliwy dla wielu kobiet. Wyeliminowanie owłosienia podnosi pewność siebie, zadowolenie z życia i redukuje stres związany z kontaktami społecznymi. To sprawia, że warto ponosić nawet wysokie koszty, aby uporać się z tym schorzeniem.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki