Chociaż pozycja siedząca wydaje nam się najwygodniejszą z możliwych postaw, nasz kręgosłup tak tego nie odczuwa. Kiedy siedzimy, kręgosłup wygina się w łuki, w których powstają dodatkowe siły prowadzące do kompresji kręgów. Nawet jeśli siedzimy prosto, jest to pozycja dla naszego ciała niewygodna. Szczególnie groźne jest to w przypadku dzieci....

Chociaż pozycja siedząca wydaje nam się najwygodniejszą z możliwych postaw, nasz kręgosłup tak tego nie odczuwa. Kiedy siedzimy, kręgosłup wygina się w łuki, w których powstają dodatkowe siły prowadzące do kompresji kręgów. Nawet jeśli siedzimy prosto, jest to pozycja dla naszego ciała niewygodna. Szczególnie groźne jest to w przypadku dzieci.

Ich ciała dopiero się rozwijają i wbrew powszechnemu przekonaniu o szkodliwości ciężkich plecaków, to właśnie nieprawidłowa pozycja w czasie coraz dłuższego siedzenia powoduje skrzywienie kręgosłupa.

Pozycja siedząca zawsze będzie dla pleców dziecka mniej komfortowa, ale jej szkodliwość można ograniczyć do poziomu znikomego dzięki specjalnym krzesłom biurowym. Ich skuteczność wiąże się z zapewnieniem odpowiednich punktów podparcia, dzięki którym możliwe jest zablokowanie działania negatywnych sił. Największe znaczenie mają tutaj punkty podparcia pod łokciami, na wysokości lędźwi, a także w mniejszym stopniu specjalne oparcie dla kręgosłupa szyjnego. Mówienie o krzesłach biurowych zdrowych dla kręgosłupa byłoby tutaj lekkim nadużyciem, co nie zmienia jednak w niczym faktu, że odpowiednio dobrane krzesło praktycznie wyeliminuje ryzyko związane ze zbyt długim siedzeniem.

Nieszkodliwe krzesło łatwo rozpoznać przede wszystkim po sposobie wyprofilowania oparcia. Posiada ono specjalne zgrubienie na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa. W przypadku dzieci zdecydowanie mniejsze znaczenie ma część piersiowa i jeśli tam nie będzie jakichś szczególnych mechanizmów podparcia, nie powinno nam to robić większej różnicy. Podobnie jest z podparciem dla szyjnego odcinka kręgosłupa. Ten element jest zdecydowanie najważniejszy dla osób wykonujących pracę biurową, które przez długi czas patrzą w ekran komputera. Nawet jeśli dziecko będzie musiał spędzać czas w podobny sposób, możemy być pewni, że nie będzie tak nieruchome, jak człowiek dorosły.

Ogromne znaczenie ma ponadto odpowiednie ustawienie krzesła. Fotele biurowe produkowane są oczywiście w odpowiednich rozmiarach odpowiednich dla dzieci o konkretnym wzroście, ale one też posiadają niewielki zakres regulacji. Trzeba go wykorzystać, by krzesło spełniało swoją rolę w sposób pełny. Nie jest to trudne i przebiega dokładnie tak samo, jak ustawianie siedziska dla osoby dorosłej. Pamiętajmy tylko, by nogi dziecka nie zwisały w powietrzu.