Trwająca kilka dni silna biegunka, częste wymioty, ból brzucha i osłabienie - chyba każdy z nas wie, jak czuje się człowiek, którego dopadła grypa żołądkowa. Brak skutecznego lekarstwa sprawia, iż często stajemy bezradni wobec wirusowego zakażenia układu pokarmowego. Objawy choroby można jednak skutecznie łagodzić sprawdzonymi sposobami.

Jak leczyć grypę żołądkową?

Grypa żołądkowa, wywoływana przez wirusy, atakujące jelita, zwykle mija samoistnie po kilku dniach. Choroba jest jednak bardzo nieprzyjemna w przebiegu i może doprowadzić do skrajnego wyczerpania. Aby zminimalizować objawy grypy żołądkowej oraz uchronić się przed wystąpieniem groźnych dla zdrowia powikłań, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, które skutecznie łagodzą dolegliwości i przyspieszają powrót do zdrowia. Do wyboru mamy domowe sposoby oraz lekarstwa i preparaty, dostępne w aptekach bez recepty. Leczenie grypy żołądkowej jest najskuteczniejsze, gdy łączymy wszystkie dostępne metody.

Lekarstwa, które pomogą w walce z grypą żołądkową

W aptece bez trudu można dostać różnego rodzaju tabletki i syropy, pomagające w walce z silną biegunką oraz specyfiki, hamujące wymioty. Ale uwaga: większość osób chorujących na grypę żołądkową nie powinno sięgać po takie środki farmakologiczne! Przyjmowanie leków i w efekcie zatrzymanie biegunki oraz wymiotów, to pozbawienie organizmu szansy na szybkie wydalenie wirusów. Lekarstwa przeciwwymiotne oraz na biegunkę powinny w czasie grypy żołądkowej przyjmować tylko ściśle określone grupy pacjentów - osoby w podeszłym wieku, czy ludzie, zmagający się z poważnymi chorobami przewlekłymi.

Pozostali pacjenci mogą sięgnąć po inne środki, dostępne w aptekach. Warto zaopatrzyć się w mieszanki elektrolitowe, które pozwolą wyrównać poziom minerałów i wzmocnią organizm. W czasie grypy żołądkowej, a także przez pewien czas po ustąpieniu objawów choroby, dobrze jest przyjmować probiotyki, które pomogą odbudować florę bakteryjną jelit i zwiększą naszą odporność.

Domowe sposoby na grypę żołądkową

Przyjmowanie preparatów z apteki można wzbogacić o stosowanie różnych domowych sposobów na grypę żołądkową. Wietrzenie pokoju oraz pościeli wcale nie jest bezsensownym wymysłem naszych babć. Grypa żołądkowa przenosi się w głównej mierze drogą kropelkową, usunięcie zanieczyszczonego powietrza jest więc jak najbardziej zasadne.

W związku z tym, że chora osoba często korzysta z toalety, pozostawiając tam mnóstwo wirusów, dobrze jest dokładnie i często czyścić sanitariaty, najlepiej silnym środkiem dezynfekującym.

W przypadku grypy żołądkowej sprawdza się również teoria, dotycząca tego, że dobry rosół każdego postawi na nogi. W ciągu kilku pierwszych dni choroby, gdy wymioty i biegunka są bardzo uciążliwe, chory nie ma apetytu. Odmowa przyjmowania posiłków prowadzi nie tylko do niedoboru składników odżywczych i witamin w organizmie, ale także powoduje uczucie ogólnego osłabienia. Wywar warzywny, lub przygotowany na bazie chudego mięsa drobiowego, to potrawa lekkostrawna, a zarazem pożywna, świetnie nada się zatem na jeden z pierwszych posiłków po przymusowej głodówce.

Również podawanie wody choremu nie jest czynnością bezzasadną. Wręcz przeciwnie - to niezwykle istotne, by zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, w przeciwnym razie może dojść do odwodnienia, nawet zagrażającego życiu! Jeśli więc chorujemy na grypę żołądkową, a ktoś po każdej wizycie w toalecie, zmusza nas do wypicia szklanki wody, powinniśmy mu być za to wdzięczni.

Powyższe zasady nie sprawią, że choroba minie szybciej, ale na pewno pomogą złagodzić jej objawy i przyczynią się do tego, że łatwiej przez nią przebrniemy. Wietrzenie domu oraz czyszczenie urządzeń sanitarnych to także sposoby, by zminimalizować ryzyko zarażenia się pozostałych domowników.

Artykuł opracowano pod redakcją serwisu gastryczne.pl - portalu o chorobach gastrycznych.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki