Implantologia to bez wątpienia jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin współczesnej stomatologii. Wskazania do wprowadzania wszczepów śródkostnych (implantów) są bardzo szerokie, tzn. z osiągnięć implantologii mogą korzystać zarówno osoby, które utraciły pojedynczy ząb jak i te o rozległych brakach zębowych, nie wykluczając całkowitego braku zębów, tj. bezzębia. W każdym przypadku braków zębowych można zastosować odpowiednie rozwiązanie implantologiczno- protetyczne.

Braki pojedynczych zębów

Braki pojedynczych zębów bardzo często i chętnie uzupełniane są protetycznie za pomocą koron protetycznych opartych na implantach. Największą zaletą takiego rozwiązania problemu protetycznego jest brak konieczności preparacji( szlifowania) zębów sąsiednich, co jest niezbędne w celu wykonania mostu protetycznego. Dzięki temu jest to rozwiązanie minimalnie inwazyjne, odbywające się bez ingerencji w tkanki zębów sąsiednich.

Braki odcinkowe kilku zębów

Tego typu braki mogą być uzupełniane przez mosty oparte na implantach. W takiej sytuacji wprowadza się np. dwie śruby tytanowe oddalone od siebie. Na wszczepach osadza się most protetyczny, który uzupełnia brak kilku zębów. Dlatego brak np. 4 zębów nie oznacza,że koniecznie trzeba wprowadzić 4 implanty. Wszystko zależy od topografii ( rozmieszczenia) braków zębowych, warunków zwarciowych, także w łuku przeciwstawnym.

Całkowity brak zębów (bezzębie)

Pacjenci bezzębni, z uwagi na postępujący zanik kości i błony śluzowej bezzębnych wyrostków cierpią z powodu braku stabilizacji i utrzymania protez ruchomych. W przypadku bezzębia możliwe jest wykonanie uzupełnień protetycznych wspartych na wszczepach śródkostnych. Wykonanie nawet 2 implantów służących do zakotwiczenia protezy ruchomej, zwłaszcza dolnej powoduje prawidłowe stabilne utrzymanie protezy na podłożu, poprawiając wydolność żucia i jakość życia w tej grupie pacjentów.

 

Możliwości jakie niesie ze sobą współczesna implantoprotetyka są z roku na rok coraz mniej ograniczone. To co kiedyś było niemożliwe i stanowiło przeciwwskazanie do zabiegu, dzisiaj wcale nim nie jest. Kiedyś ze względu na małą ilość kości wprowadzenie implantu byłoby niemożliwe. Obecnie, dzięki technikom augmentacyjnym i sterowanej regeneracji kości, niedostateczna ilość kości nie jest już przeciwwskazaniem do zabiegu. Dodatkowo niektóre sprawdzone systemy implantów są specjalnie zaprojektowane ze względu na swój kształt, grubość i długość, dzięki czemu mogą być stosowane wszędzie tam gdzie warunki anatomiczne nie pozwalają na wprowadzenie implantów o konwencjonalnych wymiarach. Dzięki takim rozwiązaniom często zabiegi takie jak przeszczepy kostne, podnoszenie dna zatoki szczękowej czy regeneracja kości nie są absolutnie konieczne. Optymistyczne jest także to, że zabiegi implantacji stają się coraz bardziej popularne, coraz bardziej osiągalne, również od strony ekonomicznej. Istnieje wiele różnych systemów implantologicznych, spośród których powinno się wybierać rozwiązania najodpowiedniejsze w każdym przypadku. Ważne by lekarz korzystał z kilku systemów, tak by móc dobierać iplant do danego Pacjenta, nigdy odwrotnie.

 

Lek. dent Edyta Gotkiewicz- Cichoń

Specjalista Protetyki Stomatologicznej

Specjalistyczne Centrum Stomatologii „Zarzecze” Kraków

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki