Osteoporoza to choroba spowodowana postępującym ubytkiem masy kostnej, która znacząco zwiększa ryzyko złamań. Jej rozpoznanie na wczesnym etapie rozwoju jest dość trudne, ze względu na brak widocznych objawów. Osteoporozy nie da się całkowicie wyleczyć, jednak można do pewnego stopnia zminimalizować niedogodności związane z występowaniem tego schorzenia. Obecnie istnieją różne sprawdzone i bezpieczne sposoby, które z powodzeniem można stosować samodzielnie. Aby jednak takie domowe rozwiązania przynosiły dobre efekty, trzeba korzystać z nich konsekwentnie i każdego dnia.

Odpowiednia dieta na osteoporozę

Pierwszym krokiem w niwelowaniu dolegliwości związanych z osteoporozą powinna być modyfikacja diety. Posiłki powinny obfitować w produkty zawierające odpowiednie minerały, które są niezbędne do budowania kości. Poza wapniem, duże znaczenie mają też składniki wspierające jego wchłanianie oraz niwelujące ryzyko odkładania się go w tkankach miękkich. Dotyczy to np. magnezu, który zmniejsza prawdopodobieństwo chorób zwyrodnieniowych kośćca, układu naczyniowego, nerek czy serca. Wiele składników mineralnych znaleźć można w nabiale, warzywach zielonych czy roślinach strączkowych.

Witamina D w przebiegu osteoporozy

Składnikiem bardzo ważnym w procesie leczenia osteoporozy jest witamina D. Aby dostarczyć ją do organizmu w wystarczających ilościach, należy zadbać o odpowiednią ekspozycję na słońce. W miesiącach jesiennych i zimowych, witaminę D powinno się suplementować. Jej działanie zmniejsza stany zapalne, a także ogranicza zmiany osteopatyczne. Ich stan można ocenić poprzez badanie osteoporozy, czyli pomiar gęstości kości. Densytometria (czytaj więcej w artykule: https://noraxmedical.pl/densytometria-kosci-jak-wyglada-badanie/) najczęściej wykonywana jest na obszarze szyjki kości udowej oraz lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Im wcześniej badanie to zostanie wykonane, tym większe szanse uniknięcia poważnych zmian zwyrodnieniowych. Sama densytometria trwa bardzo krótko i jest bezbolesna.

Osteoporoza a aktywność fizyczna

W leczeniu osteoporozy bardzo istotna jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia podnoszą elastyczność i sprawność mięśni, a także podnoszą wytrzymałość kości. Sport wzmacnia układ odpornościowy i funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zwłaszcza w formie treningów aerobowo-siłowych. Poprawa siły mięśni znacząco zmniejsza podatność kości na złamania, co ma największe znaczenie dla osób znajdujących się w grupach ryzyka - czyli osób po 50. roku życia, ze szczególnym wskazaniem na kobiety. Do polecanych aktywności zalicza się m.in. szybki marsz, pływanie, jazdę na rowerze, aerobik czy pilates.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści