Dorosła osoba zazwyczaj wie, że odwiedzanie dentysty jest koniecznością. Dziecko natomiast potrzebuje rodzica, który dopilnuje, żeby maluch nie pomijał kontroli i dzięki temu cieszył się zdrowym uzębieniem w przyszłości. Co warto wiedzieć, zanim zabierze się pociechę do kliniki stomatologicznej?

​Jak często odwiedzać pedodontę?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce, kiedy pojawi się pierwszy ząb, czyli w momencie kiedy maluch ma około pół roku. Jeśli rodzic uzna, że to za wcześnie, może wstrzymać się do osiągnięcia przez pociechę roku lub półtora roku. Nie warto jednak odwlekać tego bardziej, a już na pewno nie powinno się czekać aż ząb zacznie boleć. Opuchnięte i obolałe dziecko bardzo źle wówczas zniesie swój pierwszy raz w gabinecie. Warto więc przeprowadzić wizytę adaptacyjną przed wystąpieniem problemu, a następnie co pół roku kontrolować uzębienie naszej pociechy.

​Dentysta dziecięcy – przygotuj malucha do wizyty

Wizyta u dentysty często wiąże się u malucha ze sporym stresem. Dlatego też po stronie rodzica leży obowiązek przygotowania dziecka do takiej wyprawy. Powinno się więc przeprowadzić z nim rozmowę o konieczności dbania o zęby i kontrolowania ich stanu. Jednocześnie nie należy opowiadać o swoich negatywnych emocjach i wzbudzać niepotrzebnego strachu. Warto za to poinformować malca o tym, co będzie się działo w gabinecie i nie okłamywać go, co do natury wizyty, aby nie czuł się oszukany i nie zaczął panikować. Należy jednak zrobić to w sposób dostosowany do wieku i starać się zbudować pozytywne skojarzenia wokół tego wydarzenia.

​Dentysta dla malucha – wybierz odpowiednią poradnię

Rodzic jest odpowiedzialny za zachowanie dziecka w gabinecie, jednak nie da się ukryć, że bardzo wiele zależy od samego dentysty. Z maluchem powinniśmy udać się do kogoś kto potrafi wykazać zrozumienie i empatię względem pacjenta. Nie każdy lekarz ma bowiem podejście do dziecka. W okolicach Lidzbarku Welskiego warto sprawdzić klinikę Perfekt Smile. Panuje tam przyjazna atmosfera, a dyżurujący pedodonta ma duże doświadczenie w pracy z dziećmi.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści