Kurzajki są to nieestetycznie wyglądające zmiany, które pojawiają się na skórze stóp i dłoni. Wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego, nie tylko negatywnie wpływają na wygląd tych części ciała, ale również nierzadko powodują ból i dyskomfort. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Odpowiadamy. Zachęcamy do zapoznania się z treścią naszego artykułu.

Jakie są przyczyny powstawania kurzajek?

Kurzajki to potoczna nazwa brodawek, będących zmianami skórnymi, wywołanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Objawiają się na ciele w postaci narośli o grudkowatym charakterze, w odcieniu szarawym, brązowym lub cielistym. Ich wielkość może być zróżnicowana i wahać się od kilku mm, do nawet 2 cm. Kurzajki z reguły występują na dłoniach i stopach, choć inne części ciała także są narażone na ich powstawanie. Sposobów zakażenia brodawkami jest kilka. Najczęściej dochodzi do tego w takich sytuacjach, jak:

  •         Dotykanie powierzchni, na których znajdują się patogeny wirusa,
  •         Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną,
  •         Samozakażenia (dotyczy to osób, które mają kurzajki i w wyniku nieprawidłowego postępowania, przyczyniają się do ich rozprzestrzeniania na pozostałe części ciała).

Nie bez znaczenia jest także korzystanie z miejsc publicznych, które również sprzyja zainfekowaniu organizmu. Mowa o:

  •         Siłowni,
  •         Saunie,
  •         Basenie,
  •         Szatni.

Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, może dojść w takich lokalach, jak salon fryzjerski czy gabinet kosmetyczny. Dzieje się tak na skutek nienależytego dezynfekowania przez obsługę narzędzi, którymi wykonywane są rozmaite zabiegi w tego typu miejscach.

Jak rozpoznać rozwijające się brodawki?

Kurzajka, w początkowej fazie swojego rozwoju, może przypominać wyglądem odcisk. Wynika to z faktu, że na powierzchni skóry pojawiają się charakterystyczne zgrubienia. Odpowiedzialne za rogowacenie skóry, są namnażające się keratynocyty. W dalszych etapach rozwoju brodawek, zmianie ulega ich struktura i wygląd. Twardnieją, uwypuklają się i nabierają chropowatości. Najczęściej przybierają kolor skóry lub szaro- brunatny odcień. Aby mieć pewność, że na skórze danej osoby pojawiła się właśnie kurzajka, najlepiej wybrać się do dermatologa, który to potwierdzi lub wykluczy.

Jakie są sposoby na walkę z kurzajkami?

Ze względu na to, że kurzajki mają tendencję do rozprzestrzeniania się nie tylko na ciele osoby dotkniętej tego typu zmianami skórnymi, ale również mogą przechodzić na innych pacjentów, najlepiej podjąć odpowiednie działania, w celu ich usunięcia. Istnieją na to skuteczne sposoby, a oto kilka z nich:

  •         Stosowanie preparatów do usuwania kurzajek. Tego typu specyfiki są ogólnodostępne. Można kupić je w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych, w przystępnych cenach. Przy ich użyciu, bez konieczności interwencji lekarza, można pozbyć się problemu w domowym zaciszu. Wysokiej jakości, skuteczny preparat do samodzielnego usuwania kurzajek, można znaleźć pod adresem https://brodacid.pl/. Brodacid jest płynem na skórę, w składzie którego znajduje się kwas mlekowy oraz kwas salicylowy. Produkt ten umożliwia samodzielne przeprowadzenie bezinwazyjnej i skutecznej kuracji, dlatego warto po niego sięgnąć.
  •         Udanie się na wizytę do specjalisty. W przypadku, kiedy domowe sposoby usuwania kurzajek okazują się być mało satysfakcjonujące, kolejnym krokiem w kierunku uporania się z problemem, jest wizyta w gabinecie dermatologicznym. W tego typu miejscach, można skorzystać m.in. z takich rozwiązań jak laserowe usuwanie, wycinanie, wymrażanie czy łyżeczkowanie kurzajki.

Jak zapobiegać powstawaniu kurzajek?

Żeby zapobiec zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), najlepiej unikać bezpośredniego kontaktu z osobami, które mają kurzajki. Jeżeli jednak dojdzie już do pojawienia się zmian na skórze, nie należy ich drapać, gdyż powoduje to dalsze rozprzestrzenianie się brodawek. Warto pamiętać również o częstym myciu rąk, a podczas korzystania z miejsc publicznych, takich jak basen, sauna czy siłownia– używania własnych klapek oraz ręcznika. Dzięki temu, można zminimalizować ryzyko zakażenia.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści