W dzisiejszych czasach każdemu zależy na pięknym i naturalnie wyglądającym uśmiechu. Nie w każdym przypadku możliwe jest uzyskanie tego efektu bez ingerencji dentysty. Na szczęście rozwój stomatologii pozwala każdemu cieszyć się wymarzonym uśmiechem. Często wybieranym rozwiązaniem jest zastosowanie licówek.

Co to są licówki?

Licówki są cienkimi płatkami przyklejanymi do powierzchni zębów. Maskują one niedoskonałości umożliwiając pokrycie wypełnień, przebarwień, wydłużenie, poszerzenie, a nawet zmianę kształtu zębów. Ogółem rzecz biorąc, licówki służą do przykrywania niedoskonałości bez konieczności podejmowania długotrwałego leczenia zębów. To uzupełnienie stosowane w stomatologii najczęściej w celach estetycznych. Licówki zwiększają objętość zębów, dlatego najczęściej konieczne jest ich oszlifowanie.

Kiedy są zalecane licówki?

Wskazania do założenia licówek mogą być różne, bowiem jest to zabieg z pogranicza protetyki i stomatologii estetycznej. Zaleca się wykonanie go m.in. wtedy, gdy pacjent chce skorygować przebarwienia, zmienić kształt zęba lub zębów, zniwelować diastemę, skorygować złamania i ukruszenia w uzębieniu, a także wyrównać krzywe i obrócone zęby. W taki sposób da się też usunąć nieestetyczne elementy, takie jak bruzdy. Założenie licówek nie zastępuje leczenia ortodontycznego, lecz sprawdza się w przypadku osób, które chcą dokonać korekt w uzębieniu bez poddawania się długofalowemu leczeniu.

Przeciwwskazania do licówek

Tak samo jak w przypadku każdego zabiegu stomatologicznego, również zakładanie licówek nie jest przeznaczone dla każdego. Powinny go unikać osoby, które posiadają specyficzne nieprawidłowości zgryzowe, a także borykają się z bruksizmem. Licówek nie stosuje się na zęby dotknięte zaawansowanymi zmianami próchniczymi i te posiadające wiele wypełnień. Przeciwwskazanie stanowią też choroby dziąseł, w tym paradontoza i rozchwianie zębów.

Rodzaje licówek

Licówki można podzielić na kilka rodzajów, w tym akrylowe, kompozytowe, ceramiczne, porcelanowe oraz pełnoceramiczne. Pierwsze z nich stanowią tymczasowe zabezpieczenie zęba przed założeniem właściwej licówki. Nie są one najbardziej trwałe z wymienionych typów. Licówki kompozytowe charakteryzuje atrakcyjna cena, szybkość wykonania, plastyczność i możliwość zmiany barwy oraz kształtu. Licówki ceramiczne nadają zębom bardzo naturalnego wyglądu. Te porcelanowe odznaczają się elastycznością i trwałością, nie ulegają też przebarwieniom. Wykazują odporność na osadzanie się kamienia nazębnego.

Jak zakłada się licówki?

Od stworzenia licówek do założenia ich na zęby może minąć od jednego do dwóch tygodni. Konieczna jest wizyta obejmująca ich dokładne dopasowanie. Przed założeniem licówek stomatolog dokładnie myje zęby pacjenta, a następnie wykorzystuje narzędzie ścierne do stworzenia szorstkiej tekstury na zębach. Ułatwia to przyklejanie licówek. Modele porcelanowe przykleja się na stałe do przedniej strony zęba, co sprawia, że raz na zawsze korygują nierówności i przebarwienia. W przypadku produktów kompozytowych kompozyt musi zostać oszlifowany i dostosowany pod kątem kształtu do zębów pacjenta. Na ogół wizyta obejmująca zakładanie licówek trwa maksymalnie dwie godziny.

Dlaczego warto mieć licówki?

Największa korzyść płynąca z założenia licówek to możliwość szybkiego skorygowania uśmiechu bez podejmowania długiego leczenia. Wpływa to na zwiększenie komfortu psychicznego i ogólne lepsze samopoczucie podczas przebywania w grupie ludzi. Dla wielu osób wygląd uśmiechu jest bardzo istotny w kontekście samooceny.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści