Kwas hialuronowy to z pewnością jedna z tych substancji, która świetnie znana jest każdej kobiecie. Co ciekawe, substancja ta występuje naturalnie w naszym organizmie, a także jest nieodłącznym sprzymierzeńcem wszelakich zabiegów medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy coraz częściej możemy znaleźć także w naszych kosmetykach do pielęgnacji, gdzie stanowi on główną substancję nawilżającą. Jednak zastosowań kwasu hialuronowego jest nieskończenie wiele. Co więc warto o nim wiedzieć?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowym nie jest tylko i wyłącznie stosowany w kosmetykach czy medycynie estetycznej. Okazuje się bowiem, że występuje on naturalnie w naszej skórze i jest odpowiedzialny za utrzymanie jej optymalnego poziomu nawilżenia. Chcąc zagłębić się nieco bardziej w charakterystykę kwasu hialuronowego, można określić go mianem związku chemicznego, który pomaga w dystrybucji składników odżywczych. Znajdziemy go nie tylko w skórze, ale także chociażby w mazi stawowej czy w ściankach naczyń krwionośnych. Niemniej jednak jego najczystszą wersję wykorzystuje się szeroko w medycynie estetycznej.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

Wspomniane już zostało, że kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w wielu zabiegach medycyny estetycznej, z których panie bardzo często korzystają. Z pewnością wszelakie zabiegi z kwasem hialuronowym cechują się przede wszystkim tym, że efekty są widoczne niemalże od razu. Jakie są więc najpopularniejsze jego zastosowania w medycynie estetycznej? Otóż:

  • uwydatnianie kości policzkowych- niewielka dawka kwasu hialuronowego wstrzyknięta w okolicę kości policzkowych szybko poprawi widoczność kości policzkowych. Zabieg ten nie trwa długo, a jego efekty są widoczne praktycznie tuż po wykonaniu. Zabieg ten- podobnie jak każdy inny- powinien być przeprowadzany przez doświadczonego kosmetologa.
  • modelowania brody i podbródka- to kolejny, niezwykle popularny zabieg medycyny estetycznej. W tym wypadku jednak kwas hialuronowy wstrzykuje się celem uzyskania symetrii brody oraz podbródka w miejsca, które wymagają lekkiej korekty. Efekty również są widoczne natychmiast.
  • korekty kształtu nosa- kwas hialuronowy pomoże nam skorygować kształt nosa. W trakcie tego zabiegu można doprowadzić do wyszczuplenia nosa lub zredukowania widoczności garbów. 
  • modelowania żuchwy- wydatna żuchwa to marzenie wielu kobiet. Wypełnienie i uwydatnienie jej z pomocą kwasu hialuronowego przynosi spektakularne rezultaty. Zabieg pozwala jednocześnie na wyrównanie symetrii twarzy i nadania jej odpowiednich proporcji.
  • wypełniania doliny łez- cienie pod oczami to zmora wielu kobiet. Zabieg wypełnienia doliny łez polega na wstrzyknięciu- za pomocą cieniutkiej igiełki- odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego w delikatną skórę pod oczami. Dzięki temu zostanie ona odżywiona i nawilżona, a wypełniacz zredukuje "worki" pod oczami.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są wykorzystywane obecnie jako profilaktyka przeciwstarzeniowa i polecane są także osobom, które chcą odżywić skórę i wypełnić zmarszczki. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu może być także zminimalizowanie mankamentów w urodzie, czy wyrównanie symetrii twarzy. Mimo wszystko, nie każdy będzie mógł skorzystać z kwasu hialuronowego. Do wykonania zabiegu istnieją także pewne przeciwwskazania. Zalicza się do nich:

  • ciąże i karmienie piersią;
  • nadwrażliwość na kwas hialuronowy;
  • skłonności do powstawania blizn;
  • infekcje i stany zapalne skóry;
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Powyższe czynniki niestety dyskwalifikują pacjenta w kwestii zabiegów z kwasem hialuronowym.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści