Mimo tego, że trend na zapuszczanie brody nadal cieszy się sporą popularnością, wiele mężczyzn niezmiennie preferuje golenie na gładko. Niestety, bardzo powszechnym problemem są podrażnienia, które utrudniają życie niejednemu dżentelmenowi. Czy golenie bez podrażnień jest możliwe?

Golenie bez podrażnień – czym się golić?

Najbardziej precyzyjnym narzędziem do golenia jest brzytwa. Nie bez powodu wybierają ją barberzy i wszyscy wprawieni brodacze. Umiejętne posługiwanie się brzytwą niweluje ryzyko podrażnień i zapewnia idealnie gładką skórę. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w goleniu, sięgnij po maszynkę na żyletki. Nie jest tak dokładna jak brzytwa, ale prowadzi się ją łatwiej. Aby jeszcze bardziej zminimalizować zacięcia i podrażnienia, wybierz maszynkę z zamkniętym grzebieniem.

Pamiętaj, że bez względu na to, czym się golisz, ostrze zawsze po goleniu powinno być dobrze wyczyszczone i zdezynfekowane. Używanie zanieczyszczonej maszynki lub brzytwy może powodować stan zapalny, który rozwija się w miejscu występowania podrażnień

Kosmetyki do golenia – czy mają znaczenie?

Odpowiednie przygotowanie do golenia ma bardzo duże znaczenie w całym procesie. Bez względu na to, czy golisz się na sucho, czy na mokro, powinieneś zaopatrzyć się w kosmetyki do golenia, które skutecznie złagodzą powstałe podrażnienia. Idealnie do tego celu sprawdza się woda po goleniu. Oprócz tego, że działa łagodząco i chłodząco, dodatkowo dezynfekuje skórę, zapobiegając stanom zapalnym.

Aby zapobiec występowaniu podrażnień, warto postawić na kosmetyki zmiękczające zarost, np. krem do golenia. Krem ułatwia prowadzenie maszynki i zapewnia poślizg, który zmniejsza ryzyko zacięć. Nawilżenie i uelastycznienie skóry ma bardzo duże znaczenie w bezproblemowym goleniu.

Pielęgnacja – jak wpływa na proces golenia?

Aby golenie bez podrażnień było możliwe, warto poświęcić więcej uwagi ogólnej pielęgnacji skóry. Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających oraz peelingujących pozwala osiągnąć zdrową, gładką skórę, która jest bardziej podatna na golenie. Pielęgnacja powinna być przemyślana i dobrana do potrzeb skóry. Na rynku można znaleźć wiele kosmetyków,  które są w stanie odpowiedzieć na potrzeby każdego typu cery.

Ochrona przed podrażnieniami – jak się golić, by ich uniknąć?

Kiedy wiesz już, jakich kosmetyków warto używać i czym należy się golić, pozostała już tylko odpowiednia technika. Golenie bez podrażnień to kwestia wprawy, ale jeśli dopiero zaczynasz się golić i chcesz uniknąć zacięć, zwróć uwagę na poniższe wskazówki:

  1. Nie naciskaj zbyt mocno ostrzem na skórę.
  2. Nie używaj stępionych, zanieczyszczonych ostrzy.
  3. Prowadź ostrze pod odpowiednim kątem – nie pod włos.
  4. Nie prowadź maszynki kilkukrotnie po tym samym miejscu.
  5. Regularnie wymieniaj ostrza.

Jeśli Twoje pierwsze świadome próby golenia bez podrażnień nie powiodą się, nie zrażaj się. Pamiętaj, że golenie to kwestia wprawy – stosuj się do powyższych wskazówek i na bieżąco koryguj błędy. Wkrótce zobaczysz, że golenie bez podrażnień jest jak najbardziej możliwe.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści